Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej – tłumy gości i moc atrakcji

Za nami trzecia, rekordowa pod względem frekwencji, Europejska Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej. 18 maja w godzinach 19:00–1:00 nasz kampus odwiedziło ponad 1500 gości. Wśród wielu atrakcji – wycieczek, pokazów naukowych, gier i wydarzeń artystycznych, każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.

Atrakcje Nocy Muzeów na PG obejmowały kilka budynków i wydziałów. W Gmachu Głównym odbyły się pokazy kaligrafii, tradycyjnego tańca chińskiego i hinduskiego, koncerty Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej oraz zwiedzanie niedostępnej na co dzień Sali Senatu. Na dziedzińcach uczestnicy brali udział m.in. w warsztatach rysunku, prelekcjach przy wahadle Foucaulta i prezentacji ponad stuletniego wyposażenia gabinetu profesora i pokoju żaka.

Od zabawy w poliglotę do gry przestrzennej

Biblioteka zorganizowała „Nocne rozmowy w cztery oczy” – konwersacje w językach obcych z zagranicznymi studentami i pracownikami PG, kawiarenkę, konkurs dla dzieci oraz zabawę w poliglotę. W holu przed biblioteką rozpoczynało się oprowadzenie po najbardziej reprezentatywnych miejscach PG dla wszystkich zainteresowanych historią kampusu i ciekawostkami architektonicznymi. W holu przed Audytorium Maximum uczestnicy przyglądając się prezentowanym doświadczeniom mogli poznać prawa fizyki.

Wydział Elektrotechniki i Automatyki udostępnił zwiedzającym salę audytoryjną E1 z zabytkowym wyposażeniem dawnej hali napędu elektrycznego. Co godzinę odbywały się również pokazy wyładowań elektrycznych. Laboratorium Maszynowe na Wydziale Mechanicznym, oprócz wystawy zabytków techniki, przygotowało retro atrakcje: stanowiska do gier Commodore 64 i Amiga 500 oraz pokaz bajki z projektora.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się spacery z przewodnikiem po kampusie, pokazy chemiczne i zespołowa gra przestrzenna na Wydziale Chemicznym. Trasa „Szlakiem tajemnic Kampusu PG i okolic” zgromadziła ponad setkę uczestników, którzy we mgle, z latarkami przemierzali cmentarze, Wzgórze Szubieniczne i zabytkowe obiekty na terenie PG. Z kolei młodzież i najmłodsi uczestnicy wraz z rodzicami chętnie włączali się w przestrzenną grę „Wirus atomus grozus aronius zagraża światu. Znajdź antidotum”.

Uczestnicy zachwyceni

Europejska Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej spotkała się z entuzjastycznymi recenzjami. Najlepsza Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej. Tu każdy może uratować świat lub ewentualnie poczuć się jak wariat. A odrobina szaleństwa czasami dobrze robi każdemu – komentowała jedna z użytkowniczek serwisu Facebook. Uczestnicy chwalili różnorodność atrakcji i przyjazną atmosferę.

Sprawna organizacja tego obfitującego w atrakcje przedsięwzięcia była możliwa dzięki pasji i zaangażowaniu pracowników oraz studentów Politechniki Gdańskiej biorących udział w Europejskiej Nocy Muzeów, którym należą się szczególne wyrazy uznania.