Nowa fabryka Pekabexu. Duży sukces firmy współpracującej z Politechniką Gdańską

W czwartek na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku Kokoszkach otwarto jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie, w której produkowane będą elementy przeznaczone dla budownictwa modułowego – tzw. prefabrykaty. Koszt budowy piątej już fabryki firmy Pekabex, od lat współpracującej z Politechniką Gdańską, wyniósł 65 mln zł.

Pekabex to największy wytwórca konstrukcji prefabrykowanych w Polsce. Posiada fabryki w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie oraz Bielsku-Białej. Firma buduje w Polsce głównie inwestycje wielkokubaturowe (np. hale produkcyjne, magazyny, obiekty handlowe, dworce, parkingi i biurowce) oraz inżynieryjne (mosty, tunele). Z kolei na rynkach zagranicznych produkty Pekabexu znajdują uznanie głównie w modułowym budownictwie mieszkaniowym, a głównym odbiorcą są kraje skandynawskie.

Współpraca PG i Pekabexu

W czwartkowej ceremonii otwarcia nowej fabryki, obok głównego udziałowca Pekabexu Macieja Grabskiego (inwestora Olivia Business Centre – największego parku biznesowego w północnej Polsce) i przedstawicieli władz miasta, wziął udział również prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

– Partnerstwo Politechniki Gdańskiej z Pekabexem ma długą i harmonijną historię – mówił rektor Krzysztof Wilde. – Firma Pekabex, powstała w oparciu o wyłącznie polski kapitał, ma coraz wyższą pozycję na rynku międzynarodowym. Nasi studenci co roku odbywają praktyki w zakładach tej prężnie rozwijającej się firmy, absolwenci znajdują tam zatrudnienie, a naukowcy z Politechniki współpracują przy nowych rozwiązaniach technologicznych, przyczyniając się tym samym do wypracowania przez Pekabex przewagi konkurencyjnej w branży i dalszej, międzynarodowej ekspansji.

Studenckie praktyki i wspólne projekty badawcze to przy tym niejedyne elementy, które łączą PG z Pekabexem. Członkiem zarządu Pekabex S.A. (a dokładnie: wiceprezesem zarządu Pekabex S.A. i prezesem Zarządu Pekabex Bet S.A.) jest bowiem absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego PG Przemysław Adam Borek. W latach 1995-2002 pracował on jako asystent w Katedrze Konstrukcji Metalowych i Zarządzania w Budownictwie, a w 1996 r. ukończył dodatkowo Pedagogiczne Studia Podyplomowe na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG.

Świetne perspektywy dla rynku

Najnowsza inwestycja Pekabexu to pionierski projekt na polskim rynku budowlanym. Zakład, który powstał przy ul. Geodetów w Gdańsku jest wyposażony w pełni zautomatyzowane linie przygotowane do produkcji płyt typu filigran (w tym także podwójnych), a także ścian pełnych. Produkty Pekabexu można później stosować w budownictwie mieszkaniowym i biurowym, ale nie tylko.

– Sprawdzają się idealnie również w budownictwie inżynieryjnym, przy budowie parkingów, ścian oporowych, ścian wykopu, a także podczas budowy przy granicy istniejącego budynku – mówi Robert Jędrzejowski, prezes zarządu Pekabex. – Docelowe moce produkcyjne wynoszą ok. 500 tys. m kw. gotowych produktów rocznie.

Przed rynkiem elementów prefabrykowanych, używanych w budownictwie, rysują się przy tym coraz lepsze perspektywy, bo budowanie z prefabrykatów jest szybsze i wymaga znacznie mniejszej liczby pracowników. Udział takiej technologii budowy w krajowym rynku budowalnym będzie więc nadal rósł, tym bardziej, że rosnące koszty wynagrodzeń – połączone z niską dostępnością pracowników –dają szereg przewag konstrukcjom prefabrykowanym nad tradycyjnym budownictwem.

W Szwecji, jednym z najbardziej otwartych na budownictwo prefabrykowane rynków, już ponad 80 proc. mieszkań powstaje właśnie z prefabrykatów.