Nowa odsłona witryny głównej Politechniki Gdańskiej już 10 września

Nowa odsłona głównej witryny internetowej Politechniki Gdańskiej to nowoczesny wygląd, funkcjonalność i znacznie lepsza czytelność na urządzeniach mobilnych – tabletach i smartfonach. Jej uruchomienie planowane jest na 10 września br.

Celem wprowadzenia zmian na stronie internetowej Politechniki Gdańskiej było lepsze zaprezentowanie oferty uczelni, szczególnie w kontekście uzyskanego statusu Uczelni Badawczej, usprawnienie funkcjonalności witryny, poprawa jej czytelności na urządzeniach mobilnych i dostosowanie wyglądu do obowiązujących trendów. Projekt trwał kilka miesięcy i został podzielony na etapy.

Etap 1 – analiza oraz badanie opinii użytkowników

Pierwszym etapem było porównanie witryny Politechniki Gdańskiej i innych wiodących uczelni polskich i zagranicznych, a także badanie opinii pracowników, studentów, absolwentów. Na ankietę w wersji elektronicznej odpowiedziało ponad 2 tys. osób.

Dokładna analiza witryn innych szkół wyższych oraz opinie wyrażone przez społeczność akademicką, pokazały konieczność zmian w kilku wiodących sferach: wizualnej, funkcjonalnej oraz zawartości prezentowanych treści na stronie.

Dokonano także analizy statystyk wyświetleń (Google Analytics) poszczególnych podstron obecnych w witrynie głównej, co pozwoliło na decyzje w kwestii architektury informacji. Materiał ten stanowił punkt wyjścia do dalszych prac.

Etap 2 warsztaty w zakresie struktury strony

W drugim etapie, podczas warsztatów zespołowych w ramach projektu „Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej”, dofinansowanego z Funduszy Europejskich  - Działanie 3.5 PO WER, do których zaproszeni zostali przedstawiciele Wydziału Architektury z Katedry Sztuk Wizualnych, jednostek administracji centralnej oraz studenci, wypracowano 3 prototypy struktury nowej witryny. Następnie zostały one poddane badaniom wśród przedstawicieli grup docelowych.

To bardzo ważny etap, ponieważ struktura witryny dotyczy tego, w jaki sposób zawartość strony jest grupowana i prezentowana użytkownikom.

Etap 3 – nowa szata graficzna

W trzecim etapie, do prac została włączona agencja Mamastudio z Warszawy, odpowiedzialna w poprzednich latach także za projekt Systemu Identyfikacji Wizualnej Politechniki Gdańskiej. We współpracy z prof. Janem Buczkowskim, pełnomocnikiem rektora ds. artystycznych i kierownikiem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury PG, stworzony został projekt graficzny nowej witryny – tzw. layout.

Nowy silnik i system zarządzania treścią

Tak gruntowna przebudowa architektury informacji była możliwa dzięki wymianie silnika systemu zarządzania treścią. Poprzednie narzędzie nie spełniało wymagań, które stawiały przed nim nowe trendy w budowie stron WWW oraz dynamiczny postęp technologiczny.
Nowy system został uruchomiony w autorskiej chmurze obliczeniowej, zlokalizowanej w serwerowni Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej, która zapewnia odpowiednią skalowalność, wydajność i niezawodność. Umożliwia on tworzenie stron WWW w pełni zgodnych z wymaganiami WCAG 2.1, określającymi dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo szata wspiera Responsive Web Design, czyli dynamicznie dostosowuje się do różnych wielkości ekranów i jest w pełni funkcjonalna na urządzeniach mobilnych. Opracowanie nowego silnika było pewnym wyzwaniem, ponieważ musi on spójnie obsłużyć ponad 600 witryn, redagowanych przez ponad 100 redaktorów.

Harmonogram dalszych prac

Po zebraniu uwag od użytkowników dotyczących nowej głównej witryny uczelni równolegle będą trwały prace nad przenoszeniem wszystkich treści do nowego systemu CMS.

Sukcesywnie też – w porozumieniu z wydziałami i jednostkami – projekt będzie przenoszony na witryny wydziałów i jednostek ogólnouczelnianych.