Nowe logo Politechniki Gdańskiej

Nowe logo naszej uczelni jest nowoczesną interpretacją dotychczas funkcjonującego herbu. Stanowi ono element Systemu Identyfikacji Wizualnej PG. Znak został zatwierdzony podczas posiedzenia Senatu Politechniki Gdańskiej, 23 stycznia 2013. Logo już można stosować na dokumentach, dyplomach, reklamach i innych nośnikach informacyjno-promocyjnych. Pliki w różnych formatach: jpg, cdr oraz pdf wraz ze ściśle określoną kolorystyką są dostępne do pobrania w repozytorium PG.

W opracowaniu jest tzw. księga znaku – dokument definiujący standardy prawidłowego używania loga PG. Księga powstanie przed wakacjami. Poinformujemy Państwa o postępie prac.

Zadaniem projektantów nowego loga, firmy Mamastudio, było za pomocą nowoczesnej formy graficznej i współczesnego języka symbolicznego wyrazić bogactwo tradycji i historycznej tożsamości Politechniki.

Decyzję o modernizacji logo władze uczelni podjęły głównie z uwagi na nieklarowność podczas aplikacji znaku. Nagromadzenie detali w obrębie tarczy wpływało na słabą zauważalność i identyfikację znaku.

– Przyjęto założenie, by nie tracić ciągłości i nie budować zupełnie nowego znaku, a jedynie zmodernizować istniejący odrzucając zbędne elementy i symbole, a zachowując te, które wydają się niezbędne – mówi dr hab. szt. art. mal. Jan Buczkowski, prof. nadzw. PG, pełnomocnik rektora ds. artystycznych.

Dekoracyjną formę lwów trzymających tarczę zastąpiły figury o regularnym rytmie geometrycznej linii konturu. Sylwetki lwów oraz zestawienie inicjałów nazwy uczelni z godłem miasta Gdańska w polu tarczy herbowej stanowią nierozerwalną, połączoną na poziomie symbolicznym i graficznym całość znaczeniową.

Niezbędnym dopełnieniem kompozycji jest nowoczesna typografia – bezszeryfowa, modernistyczna antykwa o klasycznym i dynamicznym kroju liter nawiązującym rysunkiem do charakteru opracowania graficznego znaku. Dzięki temu nowy znak PG jest nowoczesną i syntetyczną graficznie interpretacją dawnej konwencji herbu.

– Funkcjonalna struktura graficzna znaku odpowiada postulatowi czytelności i klarowności wizualnej formy stosowanej współcześnie na wielu różnorodnych nośnikach, powielanych za pomocą różnych technik medialnych – podkreśla prof. Jan Buczkowski.

Nowy logotyp jest elementem Systemu Identyfikacji Wizualnej Politechniki Gdańskiej. Oznacza to uporządkowanie i wypracowanie zasad w obrębie dokumentów (druki funkcyjne, akcydensy codziennego użytku, nowe wzory dyplomów), nośników promocyjnych, jak i informacji wizualnej wewnątrz budynków oraz w obrębie kampusu (np. oznakowanie pomieszczeń, oznakowanie dojazdowe itp.).

Warto podkreślić, iż obecna zmiana logo nie jest pierwszą na PG. Na przestrzeni lat kolejne pokolenia próbowały sprostać duchowi czasu, nadając znakowi formy zgodne z duchem epoki. Niektóre z nich przetrwały do dzisiaj np. żaglowiec wpisany w okrąg oraz akronim PG, który widnieje na łańcuchach rektorskich.

Nowy logotyp zastąpi herb funkcjonujący od 1989 roku opracowany przez ówczesnego rektora prof. Bolesława Mazurkiewicza oraz dr Henryka Pracza z Wydziału Architektury.

2013-03-18 14:46:38