Odkrywając wolność. Wykład prof. Leszka Balcerowicza

Wolność jest jak zdrowie. Rozumiemy, co ona znaczy i jak wiele jest warta, gdy jej nie mamy – pisze Leszek Balcerowicz we wstępie do książki „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów". 15 marca o godz. 13.00. na Politechnice Gdańskiej odbędzie się wykład prof. Balcerowicza. Zapraszamy do Auli w Gmachu Głównym. Wstęp wolny.

Wykład pt. "Odkrywając wolność" jest częścią obywatelskiej kampanii Forum Obywatelskiego Rozwoju, która ma na celu dotrzeć do kilkuset tysięcy ludzi i ponownie wprowadzić pojęcie wolności do dyskursu publicznego w Polsce. Dotychczas kilkunastu wykładów o wolności w różnych miastach Polski wysłuchało łącznie około 5 tys. osób.

W centrum tej obywatelskiej kampanii leży książka "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów" – unikalny zbiór 50 dzieł klasyków myśli wolnościowej od Adama Smitha przez Miltona Friedmana aż po Leszka Kołakowskiego. Wyboru tekstów dokonał Leszek Balcerowicz, który jest również autorem wstępu do książki.

Po wykładzie będzie można kupić książkę "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów" i zdobyć dedykację Leszka Balcerowicza. Cena książki – 20 zł.

Uwaga! Osoby posiadające konto na facebooku zachęcamy do promocji spotkania wśród swoich znajomych.

Strona wydarzenia: Wykład prof. Leszka Balcerowicza

„Od roku 1989 mamy w Polsce demokrację oraz związane z nią swobody obywatelskie i wielu ludziom się wydaje, że dzięki temu problem wolności został rozwiązany raz na zawsze. To jest niebezpieczne złudzenie. Albowiem owe cenne wolności mogą służyć — i służą — ograniczaniu innych wolności — poprzez nacisk rozmaitych grup, które widzą dla siebie finansowe lub ideowe korzyści w tych ograniczeniach. Dotyczy to szczególnie wolności gospodarczej, której znaczenia dla warunków życia wszystkich ludzi nie sposób przecenić. Postępujące ograniczanie wolności gospodarczej kończy się stagnacją lub kryzysem w gospodarce. Widać to obecnie m.in. w Grecji” – prof. Leszek Balcerowicz, ze wstępu do książki "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów".

2013-03-04 10:38:08