Odszedł Jerzy Janczukowicz

W wieku 82 lat zmarł Jerzy Janczukowicz, płetwonurek, instruktor nurkowania, znany gdański kolekcjoner zabytkowych pojazdów związany z Politechniką Gdańską.

Jerzy Janczukowicz urodził się 8 października 1938 r. w Wilnie. W 1963 r. ukończył Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. Studiował także drugi kierunek na Wydziale Siłowni Okrętowych jednak nie ukończył go ponieważ na czwartym roku został powołany do odbycia dwuletniej służby wojskowej.

Pracował m.in. w Stoczni Gdańskiej i w pracowni projektowej PG, kierował gdańskim oddziałem Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Budownictwa Hydrotechnicznego (COBRBH) Energopol. Od 1994 r. prowadził Centrum Badań Podwodnych „Rekin”, zajmujące się przede wszystkim naprawą statków i łodzi. Przez ostatnich kilka lat prowadzone przez niego Centrum współpracowało z Centrum Morskich Technologii Militarnych PG.

Był współzałożycielem Klubu Płetwonurków „Rekin”, utworzonego w 1957 r. na PG (do 1958 r. siedziba klubu mieściła w się w Bratniaku, a następnie w willi Rekin w Oliwie). Prowadził działalność eksploratorską na wodach śródlądowych i morskich.

Informacje dot. biogramu opracowane na podstawie Gedanopedii

Fot. Archiwum rodzinne