PG na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej AMP!

• Za nami kolejna edycja Akademickich Mistrzostw Polski i kolejny rok, w którym Politechnika Gdańska swój udział w nich kończy na podium!

W AMP 2017 udział wzięły 154 uczelnie wyższe z całego kraju, jednak tylko dwie z nich wystawiły swoje reprezentacje we wszystkich 43 dyscyplinach – były to Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Politechnika Gdańska.

W każdych kolejnych mistrzostwach zawodniczki i zawodnicy Politechniki Gdańskiej spisują się coraz lepiej i zdobywają coraz lepszy sumaryczny wynik punktowy. W tym roku nasi reprezentanci uzyskali 2169,5 pkt. Tak dobry wynik pozwolił naszej uczelni zająć trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Lepsze okazały się jedynie Uniwersytet Warszawski (2350 pkt.) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2296 pkt.). W klasyfikacji Uczelni Technicznych Politechnika Gdańska zajęła 2. miejsce. Już czwarty rok z rzędu nasza uczelnia zajmuje 3. miejsce w Klasyfikacji Generalnej oraz piąty rok z rzędu jest druga wśród Uczelni Technicznych.

Był to również nasz najlepszy rok pod względem liczby medali w klasyfikacji generalnej. Politechnika Gdańska uplasowała się w niej na 10. pozycji, zdobywając 6 krążków. Nasi zawodnicy zdobyli też aż 14 medali w klasyfikacji Uczelni Technicznych. Warto dodać, że od kiedy w AMP startują wszystkie uczelnie, w klasyfikacji generalnej zdobyliśmy już 42 medale.

W klasyfikacji generalnej reprezentanci Politechniki Gdańskiej zdobyli 1 złoty medal, 4 srebrne oraz 1 brązowy krążek. Na najwyższym podium po raz 4. z rzędu stanęli żeglarze, na drugim miejscu uplasowała się drużyna wioślarzy i zawodników aerobiku sportowego oraz reprezentanci PG w ergometrze wioślarskim i we wspinaczce sportowej. Na najniższym stopniu podium stanęli siatkarze plażowi.

Indywidualnie nasi zawodnicy również zdobyli szereg medali. Złote krążki wywalczyła wioślarska dwójka w składzie Patryk Butyński i Rafał Gawędzki oraz żeglarska załoga Patryka Richtera, Jakuba Surowca i Marka Zalewskiego. W biegu na 100 m tryumfował Przemysław Adamski, w aerobiku sportowym trójka w składzie Karolina Gajewska, Karolina Kotowska i Natalia Sobolewska, a w ergometrze wioślarskim Łukasz Stasiewicz.

Srebrne medale wywalczyła ósemka wioślarska w składzie Michał Baran, Łukasz Stasiewicz, Szymon Chiliński, Krzysztof Zywert, Michał Kosiński, Patryk Butyński, Daniel Dwojakowski, Rafał Gawędzki i sternik Jan Olecki, jak również jedynka żeńska – Sylwia Zimnicka i męska - Łukasz Stasiewicz. Drugie miejsce zajęli oszczepnik Wiktor Mertka (1 miejsce UTE) i karateka Dominik Korbolewski (do 60 kg, 2. UTE). W trójboju siłowym srebro zdobył Bartosz Śledź (1. UTE), w ergometrze wioślarskim Sylwia Zimnicka  (KL, 1. UTE), zaś w judo – Leszek Marek (100 kg , 1. UTE).

Brąz trafił do dwójki wioślarskiej w składzie Szymon Chiliński i Daniel Dwojakowski, żeglarskiej załogi  Igora Tarasiuka, Kacpra Ślepowrońskiego i Michała Pietrzaka, a także do Dariusza Konopelskiego, który startował w AMP w trójboju siłowym (2 UTE) oraz reprezentantek PG w aerobiku sportowym Karoliny Kotowskiej (1UTE) i w ergometrze wioślarskim – Weroniki Błaszczyk (KA, 1UTE).

Serdecznie gratulujemy wszystkim medalistom i trenerom oraz dziękujemy za trud i ciężką pracę przez cały rok!