Piknik patriotyczny na Politechnice Gdańskiej – razem świętujmy niepodległość

Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej zapraszają całą społeczność akademicką do świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 13 listopada 2018 r. odbywa się piknik patriotyczny.

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wydarzeniem Dzień Niepodległości na Politechnice Gdańskiej w dniu 13 listopada ustalone zostały godziny rektorskie od 12:00 do 13:00.

Na terenie kampusu PG już od rana obecni byli reprezentanci grupy rekonstrukcji historycznej, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim (na zdjęciu). Wręczali oni biało-czerwone kokardy i zapraszali do udziału we wspólnym świętowaniu, tak aby o godz. 12.00 na dziedzińcu Gmachu Głównego zebrało się jak najliczniejsze grono uczestników.

Dzień Niepodległości na Politechnice Gdańskiej, podobnie jak w zeszłym roku, rozpoczął się wspólnym śpiewaniem znanych pieśni patriotycznych, takich jak „Marsz pierwszej brygady”, „Pierwsza Kadrowa” czy „Maki”. Towarzyszy im Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej z gościnnym udziałem gitarzystów. Dla wszystkich uczestników pikniku przewidziany jest poczęstunek: tradycyjna wojskowa grochówka i biało-czerwone ciastka.

Druga, naukowa część uroczystości rozpocznie się o godz. 13.00 w sali 300, gdzie o odradzającym się państwie polskim opowie prof. dr hab. Eugeniusz Koko, kierownik Zakładu Historii Najnowszej Polski na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor wygłosi wykład pt. „Wojna polsko-rosyjska i przyłączenie Wileńszczyzny (1918-1922)”.

Informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć również na profilu Politechniki Gdańskiej w serwisie Facebook.

PROGRAM DNIA NIEPODLEGŁOŚCI NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ

13 listopada 2018 r. (wtorek)

Godz. 12.00 – dziedziniec przed Gmachem Głównym

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych razem z Akademickim Chórem Politechniki Gdańskiej i gitarzystami (Ryszard Dubiela, Wojciech Klocek).

Poczęstunek: wojskowa grochówka, biało-czerwone ciastka.

Wspólne zdjęcia z członkami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Marienburg, w tym z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Godz. 13.00 – sala 300, Gmach Główny

Wykład historyczny „Wojna polsko-rosyjska i przyłączenie Wileńszczyzny (1918-1922)” prof. dr. hab. Eugeniusza Koko (Uniwersytet Gdański).

„Dzień Niepodległości na Politechnice Gdańskiej” organizowany jest w ramach Politechniki Otwartej.

Partnerzy: Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, Politechniczny Klub Biznesu Plus