Politechnika Gdańska liderem akcji „Kręć kilometry dla Gdańska” wśród gdańskich uczelni

Prawie 158 tysięcy kilometrów przejechali na rowerze we wrześniu i październiku studenci, pracownicy i sympatycy Politechniki Gdańskiej. Na rower wsiadali niemal 20 tysięcy razy, zdobywając w sumie 1 064 924 punkty. Dzięki temu Politechnika zajęła pierwsze miejsce wśród uczelni, daleko na trasie zostawiając Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny.

Sportowy pojedynek odbywał się na różnych poziomach. Można było startować indywidualnie albo grupowo.  Rywalizowały ze sobą różne grupy z jednej firmy, instytucje, stowarzyszenia, dzielnice czy uczelnie wyższe. W sumie, w ciągu dwóch jesiennych miesięcy,  gdańszczanie przejechali prawie 2 miliony kilometrów. Wystarczyło zainstalować na swoim smartfonie aplikację Avtivity i zamienić samochód, tramwaj czy autobus na rower. Aktywna aplikacja przeliczała każdy kilometr na punkty, a najbardziej premiowane były dojazdy do pracy. Dla najlepszych czekały atrakcyjne nagrody.

- „Kręcę dla Gdańska” to super inicjatywa – mówi jedna z uczestniczek rywalizacji, Aleksandra Głowacka z Centrum Usług Informatycznych PG - Mobilizuje do ruchu zarówno przed pracą jak i po pracy. Już sam dojazd i powrót z  pracy rowerem to wymierne korzyści dla zdrowia.
To także oszczędność czasu i pieniędzy, a do tego finansowe nagrody. Już drugi rok uczestniczyłam w tym konkursie i namawiam wszystkich wokół na dołączenie do tej inicjatywy.

Firmy startowały aż w pięciu kategoriach, w zależności od wielkości (mikro, małe, średnie, duże i największe). Liderem wśród tych największych, zatrudniających ponad 1000 osób, została Gdańska Stocznia Remontowa, a za nią uplasował się Urząd Miejski w Gdańsku. Najlepszą rowerową dzielnicą okazała się Olszynka.

20 listopada, w gdańskim Hevelianum odbyła się ceremonia podsumowująca kampanię, którą poprowadził Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska.  Po odbiór nagród zaproszeni zostali przedstawiciele najlepszych drużyn firmowych, dzielnic oraz uczestniczki        i uczestnicy z pierwszej setki cyklistów w klasyfikacji indywidualnej. Politechnika Gdańska otrzymała dyplom za zdobycie pierwszego miejsca wśród uczelni.

Gra Rowerowa - „Kręć kilometry dla Gdańska” to kontynuacja idei kampanii „European Cycling Challenge - Kręć kilometry dla Gdańska”, której trzy wcześniejsze edycje zakończyły się sukcesem Gdańska.  Z roku na rok rośnie popularność samej zabawy i świadomość korzyści dla zdrowia i środowiska w czasie podróży rowerem.  Od 2015 roku liczba uczestników gry zwiększyła się z 2 600 do 4 128, z roku na rok zgłasza się też trzy razy więcej firm - początkowo było ich 83, w tym roku już  248. W 2019 roku uczestnicy przejechali łącznie dokładnie 1 854 834 km, co przyczyniło się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 464 tony.

Fot.: Archiwum Urzędu Miejskiego w Gdańsku