Politechnika Gdańska na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej AMP!

Rywalizację w Akademickich Mistrzostwach Polski Politechnika Gdańska po raz kolejny zakończyła na podium. Nasza uczelnia piąty raz z rzędu zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz po raz szósty z rzędu została drugą najlepszą uczelnią techniczną.

W AMP 2018 udział wzięły 152 uczelnie wyższe z całego kraju. Podobnie jak miało to miejsce w latach poprzednich, rywalizacja odbywała się w 43 dyscyplinach. Politechnika Gdańska swoje reprezentacje wystawiła w 42 z nich. Podobnym wynikiem pochwalić się może jedynie druga w klasyfikacji generalnej Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Reprezentanci naszej uczelni biorący udział w poszczególnych zawodach odnoszą w nich sukcesy zarówno drużynowe, jak i indywidualne. Z roku na rok zawodniczki i zawodnicy Politechniki Gdańskiej spisują się coraz lepiej i zdobywają coraz lepszy sumaryczny wynik punktowy.

W tym roku przedstawiciele Politechniki Gdańskiej zdobyli 2205 pkt., czyli o 35,5 pkt. więcej niż w AMP 2017 (2169,5 pkt.). Lepsze okazały się jedynie Uniwersytet Warszawski (2306,5 pkt.) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2294,5 pkt.).

W klasyfikacji medalowej Politechnika Gdańska zajęła 11. miejsce, zdobywając 15 medali. Cztery złote krążki trafiły do drużyny koszykarek, karateki Filipa Wendta, judoczki Darii Pogorzelec oraz żeglarskiej osady Jakuba Surowca (Jakub Surowiec, Tomasz Piernicki, Patryk Richter). Srebrne medale wywalczyła drużyna karateków, karateka Piotr Marmoń, lekkoatletka Paulina Borys w skoku wzwyż oraz trójboiści Piotr Konkol (120 kg) i Kamil Linstedt (74 kg). Brązowe medale zdobyli: drużyna męska tenisistów stołowych, karateka Franciszek Celmer (do 60 kg), Wiktor Mertka w rzucie oszczepem, wioślarze (Michał Baran, Patryk Butyński, Szymon Chiliński, Daniel Dwojakowski, Rafał Gawędzki, Michał Kosiński, Jan Olencki, Łukasz Stasiewicz, Krzysztof Zywert) oraz Sylwia Zimnicka w ergometrze wioślarskim i jedynce na AMP w wioślarstwie.

W drużynowej klasyfikacji generalnej reprezentanci PG trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Złote medale trafiły do zespołów koszykarek, lekkoatletów oraz żeglarzy. Srebro zdobyła drużyna wioślarzy, zaś brąz wywalczyli karatecy, snowboardzistki, tenisiści stołowi oraz zawodnicy reprezentujący naszą uczelnię na AMP we wspinaczce sportowej.

W klasyfikacjach drużynowych uczelni technicznych reprezentacje PG wywalczyły 18 medali: 4 złote, 7 srebrnych oraz 7 brązowych. Te najcenniejsze trafiły do koszykarek, lekkoatletów, żeglarzy oraz do snowboardzistek. Srebra zdobyli koszykarze, lekkoatletki, piłkarki ręczne, tenisistki i tenisiści stołowi oraz zawodniczki i zawodnicy na AMP we wspinaczce sportowej. Brązowe medale otrzymali badmintoniści, judocy, narciarki, tenisistki, tenisiści oraz reprezentanci PG w jeździectwie i siatkówce plażowej.

Indywidualnie w klasyfikacji uczelni technicznych nasi zawodnicy również zdobyli szereg medali. Złote trafiły do Sylwii Zimnickiej (ergometr), judoki Kamila Kotlika, Wiktora Mertka w rzucie oszczepem, trójboistów Piotra Konkola (120 kg) oraz Kamila Linstedta (74 kg), a także załogi żeglarzy Jakuba Surowca (Jakub Surowiec, Tomasz Piernicki, Patryk Richter). Srebrne medale UTE wywalczyli Konrad Pawłowski w jeździectwie (skoki przez przeszkody), judoka Leszek Marek (-100 kg), lekkoatleci Przemysław Adamski w biegu na 100 m oraz na 200 m, Paulina Borys w skoku wzwyż oraz w skoku w dal, Filip Janowski w biegu na 1500 m, Wojciech Makurat w rzucie dyskiem, pływacy Paweł Frączek (100 m zmiennym), Dawid Paluszkiewicz (100 m grzbietowym), snowboardzista Szymon Szulc oraz żeglarska załoga Marcina Styborskiego (Marcin Styborski, Jakub Padzik, Dawid Płotka). Brązowe medale trafiły do trójki w aerobiku sportowym (Aleksandra Laskowska, Marlena Szeligowska oraz Weronika Belska), Marleny Szeligowskiej za występ w rywalizacji solistek, judoków Michała Michalskiego(+100 kg), Patryka Wójcika (-73 kg) oraz Przemysława Łagosza (-73 kg), lekkoatletów Wojciecha Makurata (pchnięcie kulą), Adrianny Pacholczyk (800 m), a także pływaków Dawida Paluszkiewicza (100 m zmiennym), pary siatkarzy plażowych (Łukasz Kalinowski i Piotr Mikołajewski) oraz Tomasza Bieleckiego we wspinaczce na trudność.