Politechnika Gdańska otrzymała egzemplarz „Die Schule Der Chemie”, podręcznika z 1863 roku

Biblioteka Politechniki Gdańskiej wzbogaciła się o drogocenny eksponat – ponad stupięćdziesięcioletnie wydanie niemieckiego podręcznika do chemii. Książkę podarował uczelni Andrzej Urbańczyk, żeglarz i pisarz wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, a przy tym absolwent Wydziału Chemicznego PG (rocznik 1960).

 

Przekazany politechnice egzemplarz „Die Schule Der Chemie, Oder Erster Unterricht in Der Chemie, Versinnlicht Durch Einfache Experimente” („Szkoła chemii, albo pierwsze lekcje chemii odzwierciedlone w prostych eksperymentach”) został wydany w Brunszwiku w maju 1863 r. Autorem podręcznika był Julius Adolph Stoeckhardt, wybitny niemiecki agrochemik, autor ponad 500 publikacji. Uważana za najwybitniejsze z jego dzieł „Die Schule Der Chemie” została przetłumaczona na czternaście języków.

– To unikatowe wydanie „Szkoły chemii” nosi ślady odczynników oraz laboratoryjnej pracy. Jak sądzę, po okrążeniu naszej planety, z pięcioletnim postojem na Hawajach, powinno wrócić do Europy, skąd pochodzi – podkreśla Andrzej Urbańczyk, poprzedni posiadacz dzieła.

Andrzej „Andrew” Urbańczyk wpisany został do Księgi Rekordów Guinnessa jako światowy rekordzista w liczbie odbytych samotnych rejsów, który pokonał już przeszło 75000 mil morskich. Wielokrotnie opłynął kulę ziemską, zarówno w pojedynkę, jak i z załogą. Jest także autorem ponad 50 książek wydanych w ponadmilionowym nakładzie i przetłumaczonych na sześć języków, oraz setek artykułów prasowych. Wraz z małżonką Krystyną mieszka obecnie na Hawajach.

Podarowany Politechnice Gdańskiej tom „Die Schule Der Chemie” zostanie umieszczony w Bibliotece PG.

Galeria zdjęć