Politechnika Gdańska partnerem Perspektywy Women in Tech Summit

W pierwszym kongresie Perspektywy Women in Tech Summit, którego partnerem akademickim była Politechnika Gdańska, udział wzięło 3000 uczestników! W warszawskiej hali EXPO XXI pojawiły się także przedstawicielki Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, w tym dwie doktorantki. Tematem rozmów były przyszłość technologiczna i społeczna świata oraz wkład kobiet w rozwój tych obszarów.

Kongres, który odbył się w dniach 27-28 listopada, stanowi pierwsze tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej adresowane do studentek kierunków informatycznych, profesjonalistek z firm technologicznych, badaczek i innowatorek. Wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestniczek z Polski i Unii Europejskiej, a także z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu, a wśród nich: studentki, pracownice firm technologicznych, uczennice liceów i techników.

Inicjatorką wydarzenia była dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. W spotkaniu uczestniczyły m.in. Mariya Gabriel, komisarz UE do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce oraz Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

Wśród wystawców znaleźli się najważniejsi przedstawiciele sektora nowoczesnych technologii, firmy rekrutacyjne oraz uczelnie techniczne (Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska i Politechnika Warszawska). Politechnikę Gdańską reprezentowały przedstawicielki Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – dr inż. Agnieszka Landowska z Katedry Inżynierii Oprogramowania oraz dwie doktorantki: mgr inż. Aleksandra Wieloszyńska (elektronika) i mgr inż. Alicja Kwaśniewska (inżynieria biomedyczna, Intel w Dolinie Krzemowej).

– To było wydarzenie na dużą skalę i ta skala robiła wrażenie. Aspekty techniczne były prezentowane w połączeniu z mentoringiem dotyczącym roli kobiet w dyscyplinach technicznych, co stanowi połączenie udane. Osoby, głównie ze wschodniej Europy, które odwiedziły nasze stoisko pytały o możliwości kształcenia, zwłaszcza na studiach drugiego stopnia w języku angielskim. Pojawiło się też wiele pytań dotyczących zagadnień badawczych. Otrzymuję już pierwsze maile ze szczegółowymi zapytaniami od osób zainteresowanych naszą uczelnią – mówi dr inż. Agnieszka Landowska.

Jak podkreślają uczestniczki, które na Perspektywy Women in Tech Summit 2018 reprezentowały Politechnikę Gdańską, udział w wydarzeniu stanowił dobrą okazję do przedstawienia oferty naukowej i badawczej wśród uczestników, tym bardziej, że frekwencja była niemal trzykrotnie wyższa niż zakładano.

Relacja z Women in Tech Summit 2018 została zamieszczona na stronie www.perspektywy.pl.

Kolejny kongres zaplanowano w listopadzie 2019 r.