Politechnika Gdańska prezentuje wynalazki na targach nowych technologii CeBIT w Hanowerze

Premier Donald Tusk jest pod wrażeniem zaawansowania polskiej rewolucji technologicznej. Razem z kanclerz Niemiec Angelą Merkel otworzył polskie stoisko na targach nowych technologii CeBIT w Hanowerze. W targach uczestniczą badacze z Politechniki Gdańskiej. Prezentują Domowy Asystent Osób Starszych i Chorych (DOMESTIC) oraz efekty projektu MAYDAY, w ramach którego powstały trzy aplikacje klienckie.

Na polskim stoisku LAB zwiedzający mogą wejść do „mieszkania przyszłości”, w którym znajdują się innowacyjne projekty polskich naukowców z dziedziny informatyki i teleinformatyki.

Wśród nich znalazły się stworzony na Politechnice Wrocławskiej robot społeczny FLASH, zdolny do interakcji z człowiekiem w sposób zbliżony do tego, jak oddziałują na siebie ludzie. Prezentowany jest także Domowy Asystent Osób Starszych i Chorych (DOMESTIC) opracowany na Politechnice Gdańskiej, a także stworzony przez naukowców z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych (PJWSTK) system do zaawansowanej analizy i interaktywnej syntezy ruchu postaci ludzkiej.

Na stoisku LAB można zobaczyć również projekt Inżynieria Internetu Przyszłości. Służy on opracowaniu i wdrożeniu nowej generacji sieci, która może być rozwiązaniem problemu utraty przepustowości Internetu. Projekt realizuje konsorcjum politechnik z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN.

– Sam czasami jestem zaskoczony przy takich okazjach jak CeBIT, jak bardzo zaawansowana jest polska rewolucja technologiczna, polska rewolucja informatyczna – szczególnie, że należę do pokolenia, które z większym trudem, niż nasze dzieci, wnuki, przystosowuje się do tych nowych warunków - powiedział premier.

– Świadomy tego, ile Polacy, szczególnie młode generacje zrobiły dla rozwoju tej branży, tej dziedziny życia, z wielką satysfakcją przyjąłem informacje o zaproszeniu Polski, jako głównego partnera i współgospodarza targów w Hanowerze – dodał.

Szef polskiego rządu przyznał, że mógłby bardzo długo cytować liczby i dane dotyczące polskiej teleinformatyki a także sukcesów wielu ludzi w tej branży.

– Ale chyba większe wrażenie na naszych partnerach zrobi ta wędrówka po polskich stoiskach, polskich wystawach, i bardzo się cieszę na tę część targów hanowerskich, kiedy kiedy będziemy pod wielkim wrażeniem tego, co udało się w Polsce osiągnąć - powiedział premier.

W targach CeBIT w Hanowerze bierze udział kilkuset studentów i naukowców z Polski. Polskie stoisko narodowe LAB zorganizował resort nauki i szkolnictwa wyższego. Prezentowane są tam innowacyjne projekty z obszaru badań i rozwoju.

Największe na świecie międzynarodowe targi nowych technologii CeBIT zostały w poniedziałek otwarte dla publiczności. Do soboty około 4100 wystawców z 70 krajów świata będzie prezentowało tam swoje pomysły i technologie. W tym roku Polska jest partnerem strategicznym wystawy.

Wiodącym tematem tegorocznych targów CeBIT jest "shareconomy" - dzielenie się produktami i zasobami za pośrednictwem internetu.

Targi CeBIT to jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego na świecie. Od 1986 r. inspirują do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i dają impuls do rozwoju branży. Rokrocznie przyciągają setki tysięcy zwiedzających z całego świata. W 2012 r. ekspozycję obejrzało około 312 tys. osób.

* źródło: PAP Nauka w Polsce

2013-03-06 14:57:01