Politechnika Gdańska rozwija współpracę z uczelniami w Chinach

Profesor Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, i prof. Janusz T. Cieśliński, prorektor ds. organizacji, przebywali w dniach 12–15 maja z roboczą wizytą w Xi’an (północno-zachodnie Chiny, 10 mln mieszkańców) i Szanghaju (24 mln mieszkańców).

Zasadniczym punktem wizyty było poszukiwanie pól współpracy naukowej i zwiedzanie wybranych laboratoriów. Uniwersytetem zapraszającym był Xidian University – wiodący ośrodek badawczo-naukowy w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, który w dyscyplinie nauk i technologii elektronicznych posiada kategorię A+. Z Xidian Univesity zostało podpisane porozumienie o współpracy na najbliższe 5 lat, oczywiście z możliwością jego przedłużenia. Więcej informacji na temat Xidan University można znaleźć na en.xidian.edu.cn.

Kolejnym uniwersytetem, na którym odbyło się spotkanie z upoważnionymi przedstawicielami władz był Shaanxi Normal University (38 tys. studentów), który posiada wysoką pozycję w Chinach w zakresie nauk podstawowych (matematyka, fizyka, chemia), nauk ekonomicznych, a także inżynierii chemicznej i materiałowej oraz informatyki. Obie strony wyraziły chęć podpisania porozumienia o współpracy.

Odbyło się również spotkanie z pracownikami Office of International Cooperation and Exchange Chang’ an University (33 tys. studentów), którego specjalnością jest budowa mostów, dróg i autostrad, którzy wyrazili nadzieję na jak najszybsze podpisanie porozumienia o współpracy.

W Xi’an, którego historia liczy ponad 3000 lat, rozpoczynał się legendarny Jedwabny Szlak, stąd kolejnym punktem programu był udział w międzynarodowej konferencji the University Alliance of the Silk Road (UASR), której gospodarzem był Xi’an Jiaotong University (30 tys. studentów), znajdujący się wśród 16 wiodących uniwersytetach w Chinach. UASR zrzeszający 135 uniwersytetów z 36 krajów jest instytucją pozarządową, której zasadniczym celem jest internacjonalizacja szkolnictwa wyższego, a także stymulacja rozwoju ekonomicznego krajów związanych z Silk Road Economic Belt. Więcej informacji na temat UASR, a także samej konferencji można znaleźć na uasr.xjtu.edu.cn. W wyniku wielu rozmów przeprowadzonych w trakcie konferencji zaproszenie do odwiedzenia Politechniki Gdańskiej, a także nawiązania kontaktów naukowych przyjął z zadowoleniem rektor Harbin Institute of Technology, który składa się z 3 kampusów, tj. w samym Harbinie (27 tys. studentów), w Weihai (10 tys. studentów) i w Shenzen (2.5 tys. studentów).

Ostatniego dnia pobytu w Chinach odbyło się spotkanie z władzami University of Shanghai for Science and Technology (USST), gdzie studiuje prawie 18 tys. studentów, a którego specjalnością jest m.in. energetyka, optoelektronika i inżynieria biomedyczna. Rektor USST przyjął z zadowoleniem propozycję nawiązania współpracy i odwiedzenia PG.