Politechnika Gdańska wśród dziesięciu najpiękniejszych uczelni w Europie

Portal Times Higher Education opublikował listę europejskich uczelni wyróżniających się piękną architekturą i atrakcyjnym usytuowaniem. Politechnika Gdańska znalazła się na niej obok uniwersytetów w Bolonii, Salamance czy Uppsali.

 

Autorzy artykułu najwięcej uwagi poświęcają Gmachowi Głównemu PG, zaznaczając, że wybudowany w stylu neorenesansu niderlandzkiego budynek stanowi najbardziej charakterystyczny element kampusu. Opisują także bogatą symbolikę zdobień pokrywających poszczególne zabudowania.

Wiele uniwersytetów ujętych w zestawieniu należy do najstarszych na świecie, choć znaleźć w nim można także uczelnie wybudowane współcześnie. Oprócz Politechniki Gdańskiej redakcja Times Higher Education za najpiękniejsze uczelnie w Europie uznała Uniwersytet Boloński (Włochy), Uniwersytet w Salamance (Hiszpania), Uniwersytet w Coimbrze (Portugalia), Uniwersytet w Rostocku (Niemcy), Uniwersytet Aarhus (Dania) Uniwersytet w Uppsali (Szwecja), Uniwersytet w Grenoble (Francja), Trinity College w Dublinie (Irlandia) oraz Moskiewski Uniwersytet Państwowy (Rosja).

Artykuł (w wersji angielskiej) można znaleźć na stronie internetowej Times Higher Education. Strona ta publikuje także prestiżowe zestawienie Times Higher Education World University Rankings, jeden z trzech najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych rankingów szkół wyższych na świecie, w którym również znalazła się nasza uczelnia.

W sklepie z upominkami Politechniki Gdańskiej (budynek Działu Promocji, nr 2 na mapie kampusu) można kupić bogato ilustrowany album „Kampus Politechniki Gdańskiej” w wersjach polskiej i angielskiej, w całości poświęcony architekturze naszej uczelni.