Politechnika Gdańska zacieśnia współpracę z Yuncheng University

Delegacja z chińskiego Yuncheng University gościła na Politechnice Gdańskiej. Głównym celem wizyty było omówienie możliwości rozwoju współpracy pomiędzy uczelniami.

Przedstawicieli chińskiej uczelni powitali prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej oraz prof. dr hab. inż. Janusz T. Cieśliński, prorektor ds. organizacji PG. Yuncheng University (YCU) reprezentowali: prof. Jihuan Yao, dyrektor komitetu ds. YCU; prof. Huixia Sun, wicedyrektor Wydziału Inżynierii Fizycznej i Elektronicznej; dr Peilu Sun, kierownik sekcji dydaktyczno-badawczej Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego oraz Hongyan Zhao, wicedyrektor Działu Spraw Zagranicznych.

W spotkaniu uczestniczyli także: dr hab. inż. Wojciech Chrzanowski, prodziekan ds. organizacji studiów na Wydziale Chemicznym; prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz, prof. zw. PG, dziekan Wydziału Mechanicznego; dr hab. inż. Paweł Śliwiński, prof. nadzw. PG, prodziekan ds. Innowacji i Organizacji Dydaktyki na Wydziale Mechanicznym, a także dr hab. Ewa Lechman, prof. nadzw. PG, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Zarządzania i Ekonomii.

Podczas spotkania w Sali Senatu PG prof. Janusz T. Cieśliński dokonał krótkiej prezentacji Politechniki Gdańskiej, w tym głównych obszarów badawczych i przedstawił m.in. dane dotyczące studentów zagranicznych. Podkreślał, że jednym z celów Politechniki Gdańskiej jest 15 procentowy (ok. 2 tys.) udział studentów z zagranicy w ogólnej liczbie studentów. Do tych danych odniósł się prof. Jihuan Yao mówiąc, że ma nadzieję, że będą wśród nich kolejni studenci Yuncheng Univeristy. Już teraz na PG studiuje ok. 50 studentów pochodzących z Chin.

Przedstawiciele chińskiej uczelni wyrazili też zainteresowanie wymianą nauczycieli akademickich.

Dalsze rozmowy dotyczące szczegółów współpracy prowadzone były na wydziałach. Goście z Chin zwiedzili również kampus i spotkali się ze studentem z Yuncheng, który studiuje na Wydziale Zarządzania i Ekonomii.

Władze Politechniki Gdańskiej zostały zaproszone do rewizyty w Yuncheng.

Yuncheng University to istniejąca od czterdziestu lat, dynamicznie rozwijająca się uczelnia w mieście Yuncheng w prowincji Shanxi w środkowych Chinach. Funkcjonuje tu czternaście wydziałów, trzy sekcje dydaktyczne oraz siedem instytutów badawczych. Uczelnia kształci m.in. w dziedzinie nauk humanistycznych, ekonomii, zarządzania prawa i nauk technicznych. Oferuje studia na ponad 50 specjalnościach.