Prix Galien 2015 za CyberOko

W konkursie Prix Galien 2015 nagrodzono CyberOko opracowane przez zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 17 listopada w Warszawie. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele ośrodków medycznych i naukowych, firm farmaceutycznych oraz instytucji państwowych.

 

Nagroda Prix Galien przyznawana jest w czterech kategoriach: innowacyjny produkt leczniczy, innowacyjne odkrycie naukowe, innowacyjny wyrób medyczny oraz innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny. CyberOko – metodę i technologię diagnozowania stanu świadomości oraz stymulowania pacjentów w śpiączce lub w stanie wegetatywnym, nagrodzono w tej ostatniej kategorii.

CyberOko to najbardziej znany wynalazek opracowany w Katedrze Systemów Multimedialnych. Jednak zespół prof. Czyżewskiego opracował więcej tego typu rozwiązań, choćby: drukarkę zapachów, inteligentny długopis, czy też tablicę wirtualną. Są to przykłady interfejsów multimodalnych  nowych sposobów porozumiewania się człowieka z komputerem.

Prix Galien to konkurs o charakterze międzynarodowym, odbywa się m.in. we: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech,Turcji, Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Od 2012 roku konkurs przeprowadzany jest również w Polsce. Co dwa lata zdobywcy Prix Galien z poszczególnych krajów biorą udział w konkursie International Prix Galien, który wyróżnia najważniejsze innowacje w skali globalnej. Rok temu nagrodę międzynarodową – za stworzenie Krajowej Sieci Teleaudiologii – zdobył Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego (z którym zespół prof. Czyżewskiego prowadzi współpracę).

Nagroda Prix Galien ma długą historię, ufundował ją w 1970 r. farmaceuta Roland Mehlm. Jego intencją było promowanie znaczących i przełomowych postępów dokonanych w przemyśle farmaceutycznym i medycznym. Z biegiem lat, nagroda zyskała prestiż. Obecnie uważana jest za największe wyróżnienie w zakresie urządzeń medycznych, tuż po Nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny.

Nazwa Prix Galien pochodzi od Klaudiusza Galena, greckiego ojca farmacji i medycyny, eksperymentatora, anatoma i filozofa.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na www.prixgalien.pl oraz na stronie jednego z patronów konkursu – PAP Nauka w Polsce.

TRANSMISJA Z GALI

Galeria zdjęć

Załączone pliki