Prof. Jacek Namieśnik wśrod najczęściej cytowanych naukowców świata

Prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, zmarły w kwietniu b.r. rektor Politechniki Gdańskiej, znalazł się na prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata. W rankingu Clarivate Analytics Highly Cited Researchers 2019 figurują jeszcze tylko trzy nazwiska polskich naukowców.

Ranking Clarivate Analytics (wcześniej Thomson Reuters) to zestawienie najczęściej cytowanych naukowców z całego świata, które jest co roku aktualizowane. Lista jest tworzona w oparciu o analizę liczby cytowań, przy czym uwzględniane są tylko artykuły wysoko cytowane (znajdujące się w 1 proc. cytowań w danej dziedzinie i roku publikacji) w czasopismach zindeksowanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat (w tym przypadku są to lata 2008-2018) w Web of Science Core Collection. Informacje o metodologii rankingu znajdują się [tutaj]. Zestawienie to jest także elementem jednego z najstarszych rankingów najlepszych uczelni wyższych na świecie – Academic Ranking of World Universities.

Tegoroczny ranking Clarivate Analytics objął ok. 6,2 tys. naukowców reprezentujących 1200 instytucji z ponad 60 krajów, w tym 23 laureatów Nagrody Nobla (uwzględniając trzech tegorocznych). Najwięcej naukowców, spośród tych, którzy znaleźli się na tej prestiżowej liście pochodzi z USA. Wśród uczelni najsilniejszą reprezentację posiada Uniwersytet Harvarda.

Oprócz prof. Jacka Namieśnika na liście znalazło się trzech polskich kardiologów: prof. Piotr Ponikowski (p.o. rektora Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu), prof. Adam Torbicki (Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku), prof. Michał Tendera (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach).