Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG dla PAP: Chcemy, aby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, skomentował przyznanie PG statusu uczelni badawczej i opowiedział o planowanych kierunkach rozwoju. – Będziemy dążyć do tego, żeby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym nie tylko w Polsce, ale też za granicą – powiedział rektor.

Rośnie zainteresowanie Politechniką Gdańską ze strony mediów i opinii publicznej po tym, jak uzyskała ona status uczelni badawczej w konkursie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego wyniki ogłoszono w ub. tygodniu podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie.

Politechnika Gdańska znalazła się wśród 10 najlepszych uczelni w Polsce, zdobywając przy tym zaszczytne, 2. miejsce w konkursie MNiSW oraz 1. wśród uczelni technicznych. Uczelnie te w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc.

Zdaniem prof. Krzysztofa Wilde, którego rozmowę z PAP cytowały m.in. portale Perspektywy i Nauka w Polsce, dzięki uzyskaniu statusu uczelni badawczej codzienność Politechniki Gdańskiej, mocno zmieni się w najbliższych latach, a uczelnia będzie w stanie przyciągać najlepszych naukowców i studentów oraz tworzyć interdyscyplinarne zespoły międzywydziałowe, które będą pracować w komfortowych warunkach.

– Będziemy takie zespoły znacząco dofinansowywać, a osoby wchodzące w ich skład będą miały szerokie możliwości dokształcania się i zdobywania nowych umiejętności, zarówno w kraju jak i za granicą – mówi prof. Krzysztof Wilde. – Chcemy sprawić, żeby swoje miejsce na Politechnice Gdańskiej znalazły osoby o ukierunkowanych umiejętnościach i wysokich kompetencjach.

Zdaniem rektora wysokie miejsce w konkursie MNiSW Politechnika Gdańska zawdzięcza przede wszystkim precyzyjnemu projektowi, który znalazł uznanie w oczach ekspertów decydujących o wyróżnieniu.

– Podczas gdy wiele uczelni, które brały udział w konkursie MNiSW, proponowało na przykład po 5-6 obszarów badawczych, w których chcą się specjalizować, my wybraliśmy cztery najlepsze, w których już teraz mamy mocnych pracowników i duże osiągnięcia. Są to m.in. nowoczesne rozwiązania proekologiczne, bioinżynieria, inżynieria materiałowa – mówił prof. Krzysztof Wilde.– Dzięki zwycięstwu w konkursie te obszary badawcze będą mogły być dodatkowo dofinansowane.

Rektor dodał w rozmowie z PAP, że zwiększone środki z subwencji w przeważającej części będą przeznaczone na podwyższanie kwalifikacji i warunków pracy pracowników, ale też przyciąganie nowych osób o jak najlepszych umiejętnościach i najwyższych kompetencjach, które wprowadzą do Gdańska nową jakość naukową. Mają być to wybitni specjaliści nie tylko z Polski, ale też z zagranicy.

– Chcemy zaoferować możliwie najlepsze warunki pracy uzdolnionym magistrom i doktorantom, którzy do tej pory często wybierali pracę w biznesie, zamiast kontynuowania kariery na polskich uczelniach. W świecie nauki wygrywają bowiem ci, którzy przyciągną do siebie najlepszych młodych pracowników – dodał rektor PG.