Prof. Robert J. Cava nowym Doktorem Honoris Causa PG

Profesor Uniwersytetu Princeton, światowej sławy odkrywca nadprzewodników, odebrał tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Gdańskiej. Uroczystość odbyła się 6 października podczas jubileuszowej inauguracji roku akademickiego.

Prof. Robert J. Cava ukończył Massachusetts Institute of Technology. Od 1996 rok związany jest z Uniwersytetem w Princeton, gdzie prowadzi własne laboratorium (Cava Lab). Od podstaw zbudował liczącą się na świecie grupę badawczą. Jest odkrywcą kilkudziesięciu nowych związków nadprzewodnikowych, zajmuje go również termoelektryka oraz izolatory topologiczne.

Cava Lab pracuje na unikalnej aparaturze. Na wyposażeniu laboratorium znajduje się m. in. piec zwierciadlany do wzrostu kryształów metodą wędrującej strefy grzejnej. Perfekcyjnie ultraczyste kryształy pozwoliły niedawno potwierdzić istnienie tzw. "stożka Diraca" w topologicznych izolatorach, co dało istotny impuls do badań nad tą klasą materiałów.

Prof. Robert J. Cava cieszy się ogromnym uznaniem w świecie nauki (indeks Hirscha wynosi ponad 100), ma na swoim koncie ponad 700 publikacji, 25 patentów, przeszło 40 tys. cytowań. Thomson Reuters umieszcza go wśród 1% najczęściej cytowanych fizyków na świecie.

Tak prof. Cava skomentował decyzję senatu PG o przyznaniu mu doktoratu honoris causa naszej uczelni: – Ten tytuł dużo to dla mnie znaczy. Wiem, że w Polsce pracuje wielu znakomitych hodowców kryształów, bardzo znane jest także Polskie Towarzystwo Wzrostu Kryształów, i że to kraj wyjątkowy jeśli chodzi o naukowców tworzących kryształy i nowe materiały - tym bardziej jest to dla mnie wielki zaszczyt.

Podczas jubileuszowej inauguracji prof. Cava wygłosi wykład pt. "W poszukiwaniu nowych materiałów elektronicznych". Promotorem doktoratu honoris causa jest prof. Józef E. Sienkiewicz, prorektor PG ds. nauki; recenzentami zaś prof. Wojciech Sadowski (dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG) oraz prof. Henryk Szymczak (Instytut Fizyki PAN Warszawa).

Wśród świadków tego niezwykłego wydarzenia w auli Gmachu Głównego zasiądą również przedstawiciele grona doktorów honoris causa PG: prof. Leon Kieres (prawnik z Uniwersytetu Wrocławskiego, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej, obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego), prof. Dieter Mlynski (elektronik z Uniwersytetu w Karlsruhe, inicjator współpracy UK i PG), prof. Michał Białko (trzykrotny dziekan WETI PG, organizator współpracy PG z uczelniami m. in. z Niemiec, Francji, USA) oraz prof. Lech Kobyliński (wybitny wykładowca WOiO PG, współtwórca polskiej szkoły teorii okrętu).

Załączone pliki