Projekt „SKY PG". Relacja filmowa ze studenckiej misji balonu meteorologicznego

• Pomyślnie zakończyła się misja balonu meteorologicznego z sondą pomiarową przygotowaną przez studentów Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

W lipcu br. grupa studentów z WFTiMS, we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Fizyki PG, wykonała pomiary wybranych wielkości fizycznych, posługując się autorskim układem pomiarowym, umieszczonym w sondzie badawczej przyczepionej do balonu meteorologicznego. Kapsuła wykonana przez studentów była wyposażona m.in. w czujniki pyłu i stężenia cząstek oraz aparat fotograficzny (zdjęcia poniżej).

Jak poinformował dr Mateusz Zawadzki, opiekun Koła Naukowego Studentów Fizyki, który koordynował projekt pod nazwą „SKY PG”, podczas około godzinnego lotu wykonano pomiar temperatury, ciśnienia i wilgotności w funkcji wysokości nad powierzchnią Ziemi.

Miejsce startu balonu (Aeroklub Włocławski) zostało wybrane po konsultacjach z Agencją Żeglugi Powietrznej. – Jednakże ze względu na warunki pogodowe i ograniczoną przestrzeń powietrzną (trwający akurat szczyt NATO w Warszawie) nie obyło się bez przygód – zaznaczają uczestnicy projektu „SKY PG”, którzy przygotowali film relacjonujący przedsięwzięcie.