Promocja książki o Marcu 1968 na Politechnice Gdańskiej

Unikatowa publikacja pt. „Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach” wydana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej jest już dostępna w sprzedaży. Promocja książki, która jest pierwszą próbą przedstawienia wydarzeń marcowych z perspektywy jednej uczelni, odbędzie się 4 czerwca.

Wydarzenie odbędzie się 4 czerwca o godz. 15 się w holu przed Biblioteką PG w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. W promocji wezmą udział redaktorzy naukowi publikacji: dr Daniel Gucewicz, historyk i archiwista z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Piotr Abryszeński, politolog i historyk, pracownik Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Spotkanie poprowadzi dr Daniel Wicenty. Wstęp wolny.

Książka jest już dostępna w sprzedaży internetowej (np. ipn.poczytaj.pl) oraz w stacjonarnej księgarni IPN w Gdańsku (al. Grunwaldzka 216). Cena: 50 zł. Podczas promocji na Politechnice Gdańskiej publikację będzie można nabyć w cenie 43 zł.

Przypomnijmy, że Politechnika Gdańska w 1968 roku stanowiła centrum protestów na Wybrzeżu. Studenci PG postanowili wyrazić poparcie dla studenckiego protestu w stolicy. Dołączyło do nich wielu mieszkańców Trójmiasta. Punktem kulminacyjnym były największe w skali kraju zamieszki, do jakich doszło w rejonie uczelni 15 marca 1968 r., a w których uczestniczyło 20 tys. osób. Wiele dokumentów z tego okresu zaginęło – najprawdopodobniej zostały zniszczone. Publikacja „Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach” powstała w efekcie szerokiej kwerendy w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Warszawie i Katowicach, Archiwum Państwowym w Gdańsku i jego oddziale w Gdyni, Archiwum Zakładowym Politechniki Gdańskiej, Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz zbiorach prywatnych. Więcej informacji na temat publikacji można znaleźć [tutaj].