Prototypownia ProtoLab oficjalnie otwarta dla użytkowników

W budynku Centrum Obsługi Technicznej PG została oficjalnie otwarta prototypownia ProtoLab. Jej operatorem jest Spółka Celowa Politechniki Gdańskiej Excento Sp. z o.o., która realizuje projekt e-Pionier współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

W ProtoLab wszyscy zainteresowani studenci, pracownicy oraz zespoły poszukujące rozwiązań problemów zgłoszonych w ramach projektu e-Pionier mogą rozwijać oraz testować swoje pomysły na nowoczesnych urządzeniach.

Celem powołania prototypowni było stworzenie przestrzeni wspierającej naukę, badania i współpracę przemysłową związaną z opracowywaniem i projektowaniem produktu poprzez eksperymentowanie, działanie oraz współtworzenie.

Użytkownikami ProtoLab mogą być:

• studenci Politechniki Gdańskiej piszący pracę dyplomową (inżynierską/licencjacką/magisterską lub pracę doktorską),
  • studenci Politechniki Gdańskiej wykonujący projekt grupowy lub indywidualny,
  • studenci Politechniki Gdańskiej zrzeszeni w kole naukowym,
  • pracownicy Politechniki Gdańskiej zatrudnieni na umowę o pracę,
  • członkowie zespołów interdyscyplinarnych, które powstają w ramach realizowanego przez Excento projektu „e-Pionier - wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym”.

Laboratorium jest wydzieloną powierzchnią obejmującą siedem specjalistycznych stanowisk: stanowisko miernicze współrzędnościowe (stanowisko nr 1), stanowiska miernicze elektroniczne (stanowiska nr 2 i nr 3), stanowiska projektowe (stanowiska nr 5), stanowiska lutownicze (stanowisko nr 4, 6 i 7) i stanowisko druku 3D (stanowisko nr 8). Każde z tych stanowisk wyposażone jest w specjalistyczny sprzęt oraz miejsce do prowadzenia testów, badań i eksperymentów.

ProtoLab jest miejscem niezbędnym nie tylko do pracy, ale przede wszystkim wymiany poglądów oraz spostrzeżeń w trakcie tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań. To miejsce, w którym nieśmiałe pomysły i koncepcje wreszcie znajdą swoje rozwiązanie lub stają się zalążkiem czegoś nowego.

Co należy zrobić aby móc w pełni korzystać z prototypowni?

• wypełnić wniosek dostępu do ProtoLab i przesłać go na adres protolab@excento.pl,
  • przedstawić ważną polisę ubezpieczeniową,
  • przedstawić podpisane oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem ProtoLab oraz instrukcją BHP.

Osoby zainteresowane dostępem do prototypowni mogą ze strony internetowej http://excento.pl/e-pionier/protolab pobrać wymagane dokumenty i przesłać je na wskazany adres.

W drugiej połowie stycznia dla użytkowników ProtoLab odbędzie się bezpłatne szkolenie z lutowania podzespołów elektronicznych.

Więcej informacji udziela Spółka Celowa Politechniki Gdańskiej Excento Sp. z o.o.

Kontakt:+58 348 61 55,+58 348 66 37

e-mail: protolab@excento.pl