Przeżyjcie z nami Święto Gdańskiej Nauki 2017!

Zabierzemy Was w podróż po tajemniczym gmachu i pokażemy jeden z najszybszych komputerów w Polsce. Razem zanurzymy się w wirtualnej rzeczywistości oraz odwiedzimy pokój, w którym nie ma echa. Politechnika Gdańska zaprasza na Święto Gdańskiej Nauki!

 

Aby zarezerwować miejsca oraz otrzymać dodatkowe informacje wystarczy zadzwonić do Działu Promocji Politechniki Gdańskiej pod numer 58 348 60 68 lub wysłać e-mail na adres promocja@pg.gda.pl. Szczegółowe kalendarium wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Święta Gdańskiej Nauki.

W ramach obchodów Święta Gdańskiej Nauki już 31 stycznia profesor Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, spotka się z uczniami Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących im. Janusza Kusocińskiego dając wykład na temat smogu. Informacje na ten temat można znaleźć tutaj.

Zwiedzanie Gmachu Głównego i pokazy naukowe

Na Politechnice Gdańskiej świętować będziemy od 1 do 3 lutego. Zapraszamy do zwiedzania Gmachu Głównego PG, niesamowitego budynku, który wielu osobom przypomina Szkołę Magii i Czarnoksięstwa z powieści o Harrym Potterze. Zainteresowani będą mogli zobaczyć superkomputer TRYTON, który zawiera nie jeden, ale aż 2616 procesorów! 2 i 3 lutego przekonacie się, jak działa CyberOko, urządzenie pozwalające porozumieć się z ludźmi w śpiączce, posłuchacie, jak powstają hity muzyczne oraz odwiedzicie bezechową komorę akustyczną. Zobaczycie też jak przebiega sterowanie ruchem kolejowym na unikalnej makiecie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i przeniesiecie się do wirtualnej rzeczywistości w Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej.

Wykłady i warsztaty z Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość

Matematyka wcale nie musi być trudna ani nudna, o czym przekonają Was naukowcy z Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. Dr Krzysztof Radziszewski poprowadzi wykład na temat ewolucji podejścia do przestrzeni, natomiast mgr inż. Dorota Żarek opowie słuchaczom o „Świecie wielościanów”. Dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przygotowano serię warsztatów, których tematami będą twierdzenie Pitagorasa, fraktale, wizualizacja funkcji kwadratowej i japońskie liczydła – sorobany. Najmłodszych zaś zaprosimy na gry i zabawy z wykorzystaniem form matematycznych: tangramów, sudoku, figlarnych zapałek, domina i łamigłówek. To jednak ciągle nie wszystko!

Wykłady akademickie profesorów Politechniki Gdańskiej

W ciągu tych niezwykłych trzech dni odbędą się wykłady akademickie profesorów PG, którzy odkryją przed Wami sekrety nauki i techniki. Prof. Mirosław Gerigk wytłumaczy, czym jest innowacyjność, prof. Ryszard Jan Barczyński opowie o początkach radia, dr inż. Michał Klugmann przybliży realia rewolucji przemysłowej i życia naszych przodków przed stu laty oraz historię telewizji, a dr hab. Magdalena Śliwka-Kaszyńska opowie o fałszowaniu dzieł sztuki.

O Święcie Gdańskiej Nauki

Święto Gdańskiej Nauki organizowane jest przez Fundację Gdańską. Obchody rozpoczynają się 28 stycznia, w dniu urodzin wielkiego astronoma Jana Heweliusza, który jest jednym z patronów Politechniki Gdańskiej. Wtedy też przyznana zostanie Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, wyróżnienie dla wybitnych naukowców. Nasza uczelnia włącza się w organizację święta po raz drugi, tym razem w ramach inicjatyw Politechniki Otwartej. W zeszłym roku podczas tego wydarzenia odwiedziło nas ponad 750 osób! Atrakcje związane ze Świętem Gdańskiej Nauki czekają między innymi w Ratuszu Głównego Miasta, Centrum Hewelianum i Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Patronami medialnymi wydarzenia są Radio Plus, Dziennik Bałtycki oraz serwis internetowy trojmiasto.pl.