Recital fortepianowy Katarzyny Popowej-Zydroń

 • 11 stycznia 2017 roku usłyszeliśmy koncert na najwyższym artystycznym poziomie. Aula PG wypełniła się muzyką fortepianową okresu romantyzmu w mistrzowskim wykonaniu Katarzyny Popowej-Zydroń.

   

  Ta sławna pianistka i pedagog jest profesorem tytularnym i kierownikiem Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prowadzi kursy mistrzowskie zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. we Francji, w Niemczech, Irlandii, Japonii, Chinach i Izraelu. Zapraszana jest do grona jurorów wielu konkursów pianistycznych krajowych i międzynarodowych. 

  Jej kariera jest mocno związana z Konkursem Chopinowskim w Warszawie. W 1975 roku uzyskała wyróżnienie jako pianistka podczas IX Konkursu Chopinowskiego. Jej uczeń Rafał Blechacz został laureatem I nagrody  konkursu w roku 2005, zaś w roku 2015 została wybrana Przewodniczącą Jury XVII Konkursu Chopinowskiego.

  Recital w Auli PG Katarzyna Popowa-Zydroń rozpoczęła dwoma utworami Franciszka Schuberta, które nazwał on „Klavierstücke” czyli „utwory na fortepian”. Kolejnym utworem był wirtuozowsko wykonany jeden z walców Schuberta, opracowany w formie parafrazy jako „Walc-Kaprys” przez Ferenca Liszta. Drugą część recitalu wypełniła muzyka Fryderyka Chopina. Usłyszeliśmy zachwycające walce, mazurki i na zakończenie arcydzieło – Balladę As-dur.

  Koncert przyciągnął komplet słuchaczy, którzy zapełnili Aulę PG. Publiczność nagrodziła pianistkę owacją i wymogła dwa bisy, w których usłyszeliśmy Impromptu Schuberta oraz Fantazję-Impromptu Chopina.

  Współorganizatorem koncertu było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku.

  Pomocą organizacyjną w dniu koncertu służyli wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Galeria zdjęć