Samochody przyszłości oczami dr. inż. Sebastiana Wachowskiego w Radiu Gdańsk

Samochód na wodę, a dokładniej na wodór? To już nie jest futurystyka. Za 10 lat na drogach prawdopodobnie więcej będzie samochodów na wodór, niż obecnie aut elektrycznych – jest o tym przekonany dr inż. Sebastian Wachowski z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, który pracuje nad poszukiwaniem nowych metod otrzymywania wodoru. Fizyk o swoich badaniach opowiadał w kolejnej audycji cyklu „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską” w Radiu Gdańsk.

– Głównym źródłem wodoru w przemyśle jest obecnie reforming metanu, który ma ten minus, że w tym procesie wytwarzany jest także dwutlenek węgla będący gazem cieplarnianym. Jeżeli chcemy wytwarzać wodór dla przyszłości, taki, który jest czysty, musimy przestawić się na elektrolizę – opowiadał w audycji dr inż. Sebastian Wachowski.

Zespół dr. inż.Sebastiana Wachowskiego z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej pracuje nad opracowaniem nowych materiałów ceramicznych, które pozwolą na konstrukcję elektrolizerów pary wodnej, czyli maszyn wykorzystujących energię elektryczną do separacji H2O w czysty wodór i tlen. Jeśli uda się uzyskiwać wodór z wody, a dokładniej pary wodnej, w wydajnych procesach przemysłowych, będzie to prawdziwy przełom nie tylko w motoryzacji. Oznaczać to będzie, że energia uzyskiwana z odnawialnych, czystych ekologicznie źródeł, będzie mogła być magazynowana, transportowana i wykorzystywana w dowolnym momencie w postaci wodoru.

Celem projektu "FunKeyCat (Functional Grading by Key doping in Catalytic electrodes for Proton Ceramic Cells", dofinansowanego z międzynarodowego programu ERA-NET grantem w wysokości miliona dolarów, realizowanego na PG oraz trzech innych europejskich ośrodkach badawczych, jest opracowanie elektrolizerów pary wodnej i stworzenie nowych materiałów ceramicznych do budowy elektrod stosowanych w ogniwach paliwowych.

Rozmowa z dr. inż. Sebastianem Wachowskim oraz pozostałe audycje z cyklu „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską” w Radiu Gdańsk są dostępne do odsłuchania [TUTAJ]

Fot. Maciej Dzwonnik/Politechnika Gdańska