SentiOne, czyli rynkowy sukces naszych absolwentów

• Internetowy „licznik” opinii publicznej – tak skrótowo można określić profil działalności firmy SentiOne, której założycielami są absolwenci Politechniki Gdańskiej.

Obecnie firma SentiOne monitoruje opinie internetowe dla 750 firm z 9 krajów Europy. W marcu br. przedstawiciele SentiOne podpisali umowę inwestycyjną z funduszem Augere Business Angels Network. Dzięki temu spółka otrzyma 2 mln zł na rozszerzenie działalności, czyli na wprowadzanie narzędzia na kolejne rynki europejskie.

Początki SentiOne związane są z Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. To tam Bartosz Baziński i Michał Brzezicki, w ramach pracy inżynierskiej, stworzyli prototyp systemu pozwalającego monitorować internet oraz automatycznie oznaczać wydźwięk (pozytywny, neutralny bądź negatywny) opublikowanej w sieci wypowiedzi. Co więcej opracowany przez Bazińskiego i Brzezickiego plan biznesowy dotyczący SentiOne nagrodzono II miejscem w uczelnianym konkurs „Jaskółki Przedsiębiorczości”.

W minionym roku SentiOne zostało wielokrotnie nagrodzone, zdobywając m.in.: nagrodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w konkursie na "Innowacyjny Projekt 2014", nagrodę "Mikroprzedsiębiorca Roku 2014", a także nagrodę w konkursie "Młody Przedsiębiorca Roku 2014".

SentiOne monitoruje opinie w: Polsce, Holandii, Czechach, Rumunii, Estonii, na Węgrzech, Litwie oraz Łotwie i Słowacji. Do grona klientów SentiOne należą miedzy innymi domy mediowe, agencje interaktywne, PR oraz największe koncerny.

– W najbliższym czasie planujemy rozszerzyć swoje usługi na: Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Bałkany oraz kraje nordyckie. Dodatkowo planujemy doinwestować biznes w Czechach, który już teraz rozwija się bardzo dynamicznie. Ale nowe rynki to nie wszystko co przygotowaliśmy dla naszych klientów. Nieustannie rozwijamy także naszą platformę. Wiosną ruszamy z nową funkcjonalnością na stronie, latem planujemy premierę kolejnej odsłony narzędzia – komentują przedstawiciele SentiOne.

Siedziba główna spółki znajduje się w Warszawie, natomiast Dział Innowacji mieści się w gdańskim Inkubatorze Starter.

Fot: od lewej: Michał Brzezicki (absolwent PG, twórca SentiOne), Kamil Bargiel (prezes firmy), Piotr Kupczak (nowy Inwestor) oraz Bartosz Baziński (absolwent PG, twórca SentiOne).