Statuetkę Dyplom roku zdobył mgr inż. arch. Łukasz Mandziara

Zdobywcą statuetki Dyplom roku – nagrody specjalnej przyznawanej przez Dziekana Wydziału Architektury jest mgr inż. arch. Łukasz Mandziara. Praca pt. „Sala koncertowa w Gdyni” powstała pod kierunkiem prof. Andrzeja Prusiewicza z Katedry Użyteczności Publicznej.

Projekt Łukasza Mandziary oraz ponad 40 innych architektonicznych prac dyplomowych można zobaczyć na Dziedzińcu im. Daniela G. Fahrenheita w Gmachu Głównym PG. Wystawa pt. Dyplom roku czynna jest w godzinach 10.00-15.00 do piątku 22 lutego. Wstęp wolny.

– Cieszę się, że otrzymał Pan nagrodę Dziekana, wyróżnienie jest równoznaczne z tym, że jest Pan autorem najlepszej pracy dyplomowej ze swojego rocznika – gratulował swojemu dyplomantowi dr inż. arch. Andrzej Prusiewicz, prof. nadzw. PG.

Projektując salę koncertową w Gdyni Łukasz Mandziara postanowił utrzymać istniejące osi urbanistyczne wyznaczone przez Sea Towers, ulicę Zygmuntowską, Bulwar Nadmorski aż do fontanny na Molo Południowym i kina Gemini. Architekt zdecydował się umieścić najwyższą część budynku sali koncertowej w narożniku działki ograniczonej Molem Południowym, aleją topolową, Basenem Żeglarskim i plażą, tak by kontrastowała podłużną bryłą zaplecza. Główne wejście do filharmonii zostało zlokalizowane od strony Mola Południowego, a z foyer rozciąga się widok na morze i na plażę.

– W moim projekcie dyplomowym zaprezentowałem koncepcję przekształceń od skweru Kościuszki aż po Kamienną Górę, w centrum której znajduje się sala koncertowa – mówi Łukasz Mandziara, absolwent Wydziału Architektury. – Od urodzenia mieszkam w Gdyni, szukałem przestrzeni dobrze mi znanej, w której można zaproponować ciekawe rozwiązania. Tematyka pracy wynika z moich zainteresowań, lubię muzykę symfoniczną.

Formując budynek projektant zdecydował się na wprowadzenie zadaszonego podjazdu i zatoki załadunkowej oraz na powiększenie foyer od strony morza i odniesienie się do rytmu budynków jacht klubów.

– Bryła sali koncertowej wynika z potrzeby jej wykadrowania w otoczeniu, wpisania jej w przestrzeń publiczną,  jest również wynikiem skomplikowanych wytycznych, jakie stawia się filharmoniom. Zaprojektowana przeze mnie sala pomieści 1800 osób – tłumaczy Mandziara.

Zdaniem Łukasza Mandziary w Trójmieście brakuje dużej sali do odsłuchu muzyki symfonicznej, Polska Filharmonia Bałtycka pomieści 1000 osób, a większe obiekty takie, jak: Ergo Arena czy Hala Widowiskowo-Sportowa Gdynia po prostu nie nadają się do tego typu widowisk.

Oprócz statuetki Dyplom Roku nagrody i wyróżnienia przyznali: Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Wybrzeże,  prezydenci Gdyni i Sopotu, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków w Gdańsku, Północna Okręgowa Izba Urbanistów, Pomorska Okręgowa Izba Architektów RP, Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział Gdańsk.

2013-02-19 11:35:39