Studenci Politechniki Gdańskiej rozpoczną rok akademicki mając do dyspozycji nową przestrzeń i nowoczesne laboratorium

Z udziałem prof. Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej, oficjalnie otwarto zmodernizowaną część historycznego gmachu Audytorium Maximum. Powstało nowoczesne laboratorium, w którym będzie realizowany m.in. jedyny w północnej Polsce program zajęć z zakresu użytkowania i poznawania środowiska LabVIEW – jednej z najnowocześniejszych platform programistycznych, z której korzystają m.in. takie ośrodki, jak CERN czy NASA. Zorganizowano też strefę nauki i wypoczynku do dyspozycji studentów.

 

W zmodernizowanym gmachu Audytorium Maximum, na dwóch poziomach, zorganizowana została przestrzeń przeznaczona dla studentów, wyposażona w komfortowe meble, stoły z okablowaniem i system oświetleniowy.

– Cieszę się, że kolejny fragment budynku Gmachu Głównego znowu jest we wspaniałej formie i przybył nam trzeci dziedziniec. Jest mniejszy niż pozostałe dwa dziedzińce, ale zrobimy z niego wizytówkę uczelni. Powstanie tu piękny ogród, w którym będzie można organizować spotkania w mniejszym gronie – powiedział prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

W sali nr 115 powstało nowoczesne laboratorium z 28 stanowiskami, którego wyposażenie będzie mogło być dostosowywane w zależności od realizowanego programu. Trwa jego doposażanie.

– Będziemy dążyć do maksymalizacji przestrzeni roboczej. Stawiamy na małogabarytowe systemy i minimalizację okablowania. Czekamy teraz na komputery z procesorami ósmej generacji, które zostaną ukryte za monitorami – zapowiada dr inż. Marek Chmielewski, z Katedry Fizyki Ciała Stałego na Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Z nowego laboratorium, w ramach zajęć dydaktycznych, będą korzystać przede wszystkim studenci kierunków związanych z fizyką, jak inżynieria materiałowa (specjalność konwersja energii) czy nanotechnologia. Do ich dyspozycji, na 120 m kw, będą jedne z najnowocześniejszych systemów pomiarowych: oscyloskopy cyfrowe, arbitralne generatory wielokanałowe, układy prototypowe.

Grupy laboratoryjne będą budować układy elektroniczne, wykorzystując wzmacniacze operacyjne, zintegrowane układy cyfrowe (mikrokontrolery) o szerokim zastosowaniu i sprawdzać zbudowane układy na poziomie funkcjonalnym.

Do laboratorium zostaną przeniesione zajęcia z LabVIEW Academy, programu kształcenia studentów w zakresie użytkowania i poznawania środowiska LabVIEW, jednej z najnowocześniejszych platform programistycznych umożliwiających obsługę systemów kontrolno-pomiarowych. Program ten jest realizowany we ścisłej współpracy z firmą National Instruments. LabVIEW jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy współczesnego inżyniera, o czym może świadczyć fakt jego wykorzystywania przez CERN czy NASA. PG jest pierwszą i jedyną placówką w północnej Polsce realizującą program LabVIEW Academy, a rynek zapotrzebowania na fachowców, którzy posiadają tego typu umiejętności jest bardzo duży.

Dodajmy, że laboratorium zostało wyposażone także w takie udogodnienia, jak dotykowe systemy oświetleniowe.

Inwestycja kosztowała w sumie ponad 2 mln zł.

 

Galeria zdjęć