Student Politechniki Gdańskiej na prestiżowej konferencji AAAI-20

Aleksander Obuchowski, student III roku Wydziału FTiMS, specjalność Informatyka Stosowana, reprezentował Politechnikę Gdańską na prestiżowej konferencji AAAI-20, która odbyła się w dniach 7-12 lutego w Nowym Jorku. Jest to największa konferencja w dziedzinie sztucznej inteligencji, organizowana przez Association for the Advancement of Artificial Intelligence.

W trakcie konferencji zaprezentował publikację pod tytułem „Model Transformer-Kapsuły do detekcji intencji”. W ramach krótkiej prezentacji oraz podczas sesji plakatowej przedstawił innowacyjną architekturę sieci neuronowej wykorzystywanej w zadaniu klasyfikacji wypowiedzi użytkownika ze względu na ich semantykę. Ma to zastosowanie przy tworzeniu chat botów i systemów inteligentnych dialogów. Model, który przedstawia publikacja łączy najnowsze technologie z dziedziny modelowania języka oraz kapsułowe sieci neuronowe, które uznawane są przez wielu za przyszłość sztucznej inteligencji. System ten osiąga najlepsze na świecie wyniki na trzech publicznych zbiorach danych, znacząco wyprzedzając poprzednie rozwiązania. Stworzony system jest obecnie wykorzystywany w firmie SentiOne.

Dodatkowo, należy podkreślić, że publikacja wysłana na konferencję AAAI-20 została wybrana jako jedna z 20 najlepszych w swojej kategorii spośród 140 obecnych w kategorii Student Abstract.