Student Wydziału Architektury mistrzem Polski katamaranów A-class

Mistrzostwo Polski, pierwsze miejsce w grupie juniorów i drugie w klasyfikacji generalnej – z takimi wynikami Jakub Surowiec, student Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, ukończył Otwarte Mistrzostwa Polski Katamaranów A-class.

– Po dwóch dniach zawodów wyszedłem na prowadzenie i poczułem się silny. Dzięki dużym przetasowaniom w czołówce utrzymałem wysoką lokatę i zająłem pierwsze miejsce wśród Polaków – mówi zdobywca złotego medalu, którego w klasyfikacji generalnej wyprzedził jedynie pochodzący z Hiszpanii Manuel Calavia.

Katamarany klasy A unoszą się nad powierzchnią wody tylko na sterach i foilach (rodzajach płóz), przez co rozwijają wysokie prędkości, ale wymagają dużej sprawności fizycznej i znacznych umiejętności żeglarskich. Otwarte Mistrzostwa Polski zakończyły się 17 sierpnia w Sopocie. Ich uczestnicy obecnie startują w mistrzostwach świata, które również można podziwiać z sopockiego molo i okolicznych plaż. Potrwają one do 26 sierpnia.

– Na początku sezonu postawiłem sobie za cel, żeby na mistrzostwach świata dostać się w końcu do pierwszej dziesiątki, bo od dwóch lat jestem jedenasty – podkreśla Jakub Surowiec.

fot. Tadeusz Lademann / żeglarski.info