VIII edycja programu Lider - dwóch zwycięzców z Politechniki Gdańskiej

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło VIII edycję programu Lider. W gronie 34 projektów zakwalifikowanych do dofinansowania znalazły się 2 projekty naukowców z Politechniki Gdańskiej. Na ich realizację młodzi badacze otrzymają po blisko 1,2 mln zł.
 

LIDER – jak podaje na swojej stronie NCBR – jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów badawczych.

W VIII edycji programu dofinansowanie przyznano 34 młodym naukowcom. W gronie zwycięzców znaleźli się dr inż. Krzysztof Formela z Wydziału Chemicznego i dr inż. Piotr Patrosz z Wydziału Mechanicznego. Pierwszy z badaczy otrzymane dofinansowanie przeznaczy na opracowanie niskoemisyjnej technologii wytwarzania modyfikowanych regeneratów gumowych jako proekologiczna metoda recyklingu zużytych opon samochodowych. Z kolei dr inż. Piotr Patrosz w ramach projektu opracuje hydrauliczno-mechaniczną automatyczną skrzynię biegów dla pojazdów rolniczych i maszyn roboczych.

W tym roku na dofinansowanie projektów centrum przeznaczy ponad 39 mln zł. Z listą projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach Programu LIDER VIII można zapoznać się na stronie NCBR.

Media o projektach naukowców:

źródło: Radio Gdańsk

źródło: Trojmiasto.pl