Wielkie otwarcie Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej

Otworzyliśmy Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej – największą inwestycję ostatnich lat na naszej uczelni. Uroczystość odbyła się 22 lutego. Już w marcu 2013 rozpocznie się budowa kolejnego gmachu Centrum. Koszt obu budynków wraz z wyposażeniem wynosi 73 664 000 zł.

Symboliczną wstęgę przecięli: Minister Rozwoju Regionalnego Paweł Orłowski, Kierownik działu Wdrażania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Daniel Maksym, Dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Olaf Gajl, rektor PG prof. Henryk Krawczyk oraz inicjator budowy Centrum Nanotechnologii prof. Wojciech Sadowski.

Budynek poświęcił Infułat archidiecezji Gdańskiej Stanisław Bogdanowicz.

‒ Nanotechnologia to krok do przodu, spojrzenie w przyszłość ‒ powiedział prof. Henryk Krawczyk, rektor PG podczas uroczystości. – Niektóre budynki Politechniki Gdańskiej pamiętają początek XX w. Planujemy w niedalekiej przyszłości stworzyć zielony inteligentny kampus PG. Całkowicie zmodernizujemy infrastrukturę. Nowe budynki staną się przykładem zastosowania nowoczesnych technologii.

Inicjator budowy CNPG prof. Wojciech Sadowski podkreślił, iż nanotechnologia to dziedzina, w której drzemią niespożyte pokłady innowacyjnych produktów. Zadaniem naukowców jest wytłumaczyć przedstawicielom świata gospodarczego ich strukturę. – Chciałbym zaprosić wszystkich przedsiębiorców do współpracy – powiedział prof. Sadowski.

CNPG ma być miejscem badań nad nowoczesnymi, zaawansowanymi materiałami, wyznacznikiem rozwoju nowych technologii, miejscem nowatorskich inspiracji dla gospodarki, wizytówką naukowo-dydaktyczną Politechniki Gdańskiej.

– Budynek wygląda imponująco. Ogromna praca została wykonana. Myślę, że słowa, iż warto wziąć pod uwagę współpracę z Politechniką Gdańską wszyscy mocno wzięliśmy sobie do serc – podkreślił Paweł Orłowski, minister Rozwoju Regionalnego życząc politechnice dobrego wykorzystania Centrum Nanotechnologii.

– Byłem tutaj rok temu, wówczas budynek był w budowie. Dziś jest to gmach, który służy studentom. Serce roście jak patrzę na to wnętrze – powiedział Daniel Maksym, kierownik działu Wdrażania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Życzę Państwu żeby tutaj była młodzież, która chce się uczyć, chce zdobywać zawód, zarabiać później na swojej wiedzy.

Do życzeń przyłączył się Olaf Gajl, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji: – Mnóstwa wspaniałych doktorantów, którzy tu będą tworzyli polską naukę, która będzie miała zastosowanie praktyczne.

Organizatorzy imprezy przygotowali niespodziankę: pokaz laserów oraz występ studenta Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, finalisty programu Mam talent Marcina Kowalczyka, znanego z efektownego i szybkiego układania kostki rubika.

Tego samego dnia nastąpiło oficjalne otwarcie wyposażonego w nowoczesne multimedia audytorium dla 236 osób na Wydziale Mechanicznym, które wyremontowano w ramach projektu Nowoczesne audytoria Politechniki Gdańskiej.

2013-02-22 15:00:27