Wizyta studyjna dziennikarzy mediów lokalnych i ogólnopolskich na Politechnice Gdańskiej

We wtorek i środę 3-4 marca Politechnikę Gdańską odwiedzili dziennikarze mediów lokalnych i ogólnopolskich. Podczas wizyty zapoznali się z wybranymi badaniami i projektami badawczymi naukowców PG, które wpisują się w zakres działań Politechniki wynikający z otrzymania statusu uczelni badawczej. Efektem wizyty będą artykuły i materiały prasowe w mediach powszechnych w segmencie prasy oraz internetu.

Wizyta studyjna dziennikarzy, zorganizowana przez Dział Promocji PG, trwała dwa dni i miała na celu pokazanie Politechniki Gdańskiej jako nowoczesnego ośrodka naukowego i badawczego, który dzięki otrzymaniu statusu uczelni badawczej zyskał nowe możliwości do wspierania badań i projektów badawczych swoich naukowców i doktorantów.

Politechnikę odwiedzili dziennikarze poruszający w swoich publikacjach tematykę naukową oraz technologiczną. Reprezentowali następujące redakcje prasowe oraz internetowe:
- ogólnopolskie: Onet, Gazeta.pl, Wirtualna Polska, INN Poland,
- lokalne: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Nauka w Polsce (PAP)

Najciekawsze projekty i badania PG oczami dziennikarzy

Dziennikarze odwiedzili m.in. wydziały: Chemiczny, WILiŚ, ETI, a także Centrum Informatyczne TASK oraz Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej PG (realcję z wizyty w LWZP można już obejrzeć na portalu Trójmiasto.pl). Zapoznali się tam z bieżącymi badaniami i projektami badawczymi naszych naukowców, które w przeważającej części wpisują się w obręb działań nowo powołanych Centrów Badawczych PG. Przedstawiciele mediów mieli też możliwość porozmawiania osobiście z naukowcami i nawiązania z nimi kontaktów, które będą przydatne przy opisywaniu w mediach poszczególnych badań i projektów badawczych.

– Wizyta była ciekawym doświadczeniem – ocenia red. Maria Mazurek, dziennikarka portalu Gazeta.pl. – Bardzo pozytywne wrażenie zrobiły nie tylko badania naukowców, ale też ich współpraca z firmami przy poszczególnych projektach, co pozwala na praktyczne wykorzystanie efektów tych badań i ich komercjalizację. Dla świata pozauniwersyteckiego interesujące jest też zaangażowanie Politechniki Gdańskiej w tematy, które stanowią aktualne wyzwania dla wielu branż i całej gospodarki.

– Wizyta na Politechnice Gdańskiej okazała się bardzo pozytywnym zaskoczeniem – oceniał z kolei red. Patryk Motyka, dziennikarz i wydawca portalu Onet.pl. – Najwyższe miejsce spośród wszystkich politechnik w rankingu uczelni badawczych przestało dziwić, gdy porozmawialiśmy z naukowcami PG, nastawionymi na pracę praktyczną i przyczyniającą się do rzeczywistego rozwoju nauki. Życzyłbym sobie podobnych wrażeń w odniesieniu do innych polskich uczelni.

Współpraca w władzami miasta i lokalnym biznesem

Politechnika Gdańska przygotowała wizytę we współpracy z władzami miasta (Urząd Miasta Gdańsk) oraz największym ośrodkiem biznesowym w północnej Polsce (Olivia Business Centre w Gdańsku Oliwie). Dzięki temu dziennikarze mieli możliwość poznania Gdańska nie tylko poprzez wizytę na Politechnice Gdańskiej, ale też z innych perspektyw.

O Gdańsku - jako rosnącym w siłę ośrodku akademickim, biznesowym i kulturalnym - rozmawiali podczas uroczystej kolacji z prof. Krzysztofem Wilde, rektorem PG, Piotrem Grzelakiem, wiceprezydentem Gdańska oraz Markiem Ossowskim, prezesem spółki Invest GDA. Odbyli również spacer z przewodnikiem po historycznych terenach Głównego i Starego Miasta a także poznali od środka największy kampus biznesowy w północnej Polsce (OBC), gdzie porozmawiali o współpracy biznesu z Politechniką Gdańską z jego założycielem i głównym inwestorem, Maciejem Grabskim (absolwentem PG).

W ramach kolejnych działań promocyjnych o podobnym zakresie, Dział Promocji planuje przygotowanie kolejnej wizyty studyjnej na Politechnice Gdańskiej pod koniec bieżącego roku akademickiego dla dziennikarzy mediów telewizyjnych. Dodatkowo, wraz z Samorządem Studentów Politechniki Gdańskiej, zorganizuje też podobne wydarzenie w oparciu o najciekawsze projekty studenckie.