Wzornictwo z wyższej półki, czyli Salone del Mobile

Absolwentka architektury Paulina Puciłowska prezentuje swoje prace – serię lamp – na trwających właśnie w Mediolanie targach Salone del Mobile. Są to bez wątpienia najbardziej prestiżowe targi poświęcone projektowaniu wnętrz i dizajnowi. 

 

White Fellows – tak Paulina Puciłowska nazwała zaprojektowane i wykonane przez siebie lampy, które zachwycają smukłością i elegancką formą (wykonane są z białej gliny). Wyróżniają się subtelnymi, nieregularnymi rytami szkliwionymi w trzech kolorach. Lampy, jak przekonuje autorka, można zawiesić nad stołem lub w kąciku do czytania.  

– Obecnie pracuję jako architekt w biurze Hadi Teherani Architects Hamburgu. Moją pasją jest rzeźbienie w glinie. Marzę, by w przyszłości zamieszkać na włoskiej prowincji, gdzie wśród inspirujących krajobrazów będę mogła poświęcić się tworzeniu – mówi dwudziestosześcioletnia absolwentka naszej uczelni, a zarazem absolwentka wzornictwa na gdańskiej ASP.

Na Politechnice Gdańskiej Paulina Puciłowska ukończyła studia magisterskie, zaś na Akademii Sztuk Pięknych – licencjackie. Jak sama zaznacza, zamiłowanie do eksperymentowania z gliną ukształtowało się w trakcie studiów. Już wówczas z sukcesami brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatach oraz konkursach architektonicznych, a jej projekty wzornicze pojawiły się m.in. na wystawie w Berlinie. Po raz pierwszy prace pani Pauliny były wystawiane latem 2016 r., podczas Gdynia Design Days. A jak trafiły do Mediolanu?

– Pewnego jesiennego dnia otrzymałam e-mail z agencji Meet My Project. Okazało się, że wpadł im w oko mój profil na portalu Behance (służy do promocji projektów, wizualizacji, grafik, etc.). Agencja zwróciła uwagę zwłaszcza na moje ceramiczne rzeźby. Fakt, że zostałam zaproszona na tak ważne wydarzenie dowodzi, że warto zadbać o dobre internetowe portfolio – zaznacza Paulina Puciłowska.  

Salone del Mobile to targi, podczas których swoje produkty prezentują najbardziej znane światowe marki. Przestrzeń targowa jest imponująca – mierzy blisko 200 tysięcy metrów kw. Przez cały tydzień odbywają się także wydarzenia satelitarne, zorganizowane pod szyldem Fuori Salone [wł. Obok Targów]. O ile Salone zamknięte są w halach wystawienniczych, o tyle Fuori Salone rozsiane są w różnych lokalizacjach Mediolanu. W dzielnicy Brera (w galerii Next Agency), uważanej za kolebkę wzornictwa przemysłowego otwarta została wystawa, na której można obejrzeć dzieła naszej absolwentki. Wystawa czynna jest w dniach 3–9 kwietnia 2017 r.

Uwaga! Portfolio Pauliny Puciłowskiej można obejrzeć na stronie internetowej paulap.pl.

 

Galeria zdjęć