Z pomocą dla pracowników szpitala. Bus z darami od Politechniki Gdańskiej dla UCK

Około 10 tys. par jednorazowych rękawiczek, płyny dezynfekcyjne, rozpuszczalniki laboratoryjne, pipety, strzykawki, ręczniki jednorazowe oraz liczne materiały biurowe. Politechnika Gdańska przekazała personelowi medycznemu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku sprzęt i materiały, które mogą okazać się przydatne w codziennej pracy medyków i administracji szpitala podczas panującej pandemii.

W ostatnich dniach mnożą się doniesienia o krytycznej sytuacji zaopatrzeniowej w pomorskich szpitalach, którym brakuje nie tylko atestowanego sprzętu medycznego, ale też przedmiotów codziennego użytku.

Wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnej służby zdrowia, Politechnika Gdańska przygotowała ze swoich zasobów pakiet pomocowy dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W czwartek 26 marca bus Politechniki Gdańskiej przewiózł zebrany sprzęt i artykuły codziennego użytku, które przydadzą się personelowi szpitala w codziennej pracy i walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

W busie znalazło się m.in. ok. 100 opakowań z rękawiczkami jednorazowymi, pojemniki z płynami do mycia i dezynfekcji, worki na odpady medyczne, rozpuszczalniki laboratoryjne, odczynniki do analiz laboratoryjnych, pipety serologiczne, strzykawki, ręczniki jednorazowe oraz liczne materiały biurowe (w tym ok. 60 ryz papieru A4, pozyskanego i wytworzonego z odpadów).

– Bardzo dziękuję za wszelką pomoc okazywaną w tym trudnym czasie. Jak zawsze, tak i w tej trudnej sytuacji możemy liczyć na wsparcie naszych przyjaciół z PG. Przekazane rzeczy na pewno się przydadzą - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Nie jest to pierwsza forma pomocy, jakiej Politechnika Gdańska udzieliła w ostatnim czasie służbom medycznym. Dwa tygodnie temu w Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK w Gdańsku stanęło dedykowane stanowisko z aparaturą od naukowców PG, które służy do zdalnego pomiaru temperatury osób wchodzących do budynku (podwyższona temperatura to najczęstszy objaw u osób zakażonych koronawirusem, występuje u 94 proc. zarażonych). Ponadto, studenci PG zorganizowali zbiórkę na respiratory dla okolicznych szpitali (do piątku 27 marca zebrali już nieco ponad 30 tys. zł).

Władze PG zapowiadają przy tym, że w najbliższym czasie wdrożone zostaną kolejne rozwiązania i formy pomocy dla służby zdrowia, będącej w pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa.