Zaczynamy budowę Centrum Nanotechnologii B

Politechnika Gdańska podpisała umowę na budowę kompleksu składającego się z Centrum Nanotechnologii B, Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość oraz parkingu podziemnego na 50 miejsc postojowych. 26 lutego 2013 dokument parafowali prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej oraz Jerzy Mirgos, prezes zarządu Mirbud SA ze Skierniewic, która wygrała postępowanie przetargowe na realizację zadania. 

Początkowo inwestycja miała powstawać etapowo. Jednak w związku z uzyskaniem dodatkowego dofinansowania w postaci projektu Inżynier Przyszłości – całość zostanie zrealizowana jednocześnie. Wykonawca ma do dyspozycji 18 miesięcy od momentu podpisania umowy na realizację zadania. 

Liczący niemal 3 tys. m2 budynek stanie przy ulicy Siedlickiej, czyli w miejscu, gdzie biegnie naturalna granica pomiędzy zabytkową a współczesną zabudową kampusu. Obecnie na działce znajdują się pawilony Działu Gospodarczego PG.

W Centrum Nanotechnologii B skupiać się będzie 11 laboratoriów o łącznej powierzchni sięgającej 540 m2, audytorium dla 120 osób oraz pomieszczenia dydaktyczne, seminaryjne i pokoje do preparatyki, pomieszczenia dla nauczycieli, doktorantów oraz magazyny. Budynek zasadniczy będzie miał wysokość 15,5 metra, czyli cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Na każdej kondygnacji budynku zaprojektowano przestrzenie rekreacyjne z zielenią, fotelami, stolikami oraz wolnym dostępem do Internetu. Podobnie jak Centrum Nanotechnologii A będzie to tzw. inteligentny budynek.

Budowa Centrum Nanotechnologii B to kolejny etap największej inwestycji ostatnich lat na Politechnice. Koszt budowy i wyposażenia obu gmachów to 73 664 000 zł. Inwestycja w całości zostanie sfinansowana z dotacji: ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (85%) oraz z budżetu państwa – Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (15%).

Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość kosztować będzie ok. 7,4 mln zł. CNMiKO jest częścią projektu „Inżynier Przyszłości”. W ramach tego projektu  możliwy będzie zakup systemów do modelowania matematycznego i wizualizacji danych, jak również projektowania, konstruowania i ewaluacji użyteczności powstałych gotowych obiektów technicznych.

Garaż podziemny na 50 miejsc postojowych zlokalizowany będzie od strony północnej, przy budynku Auditorium Novum. Koszt budowy wynosi ok. 3,25 mln zł.

Autorem koncepcji architektonicznej jest pracownia FORT z Gdańska.

Czytaj także: Wielkie otwarcie Centrum NanotechnologiiPowstaną nowe budynki na ul. Siedlickiej oraz Inżynier Przyszłości  

 

 

2013-02-26 13:26:08