Zakupy SMS dla seniora – pomocna aplikacja studentów Politechniki Gdańskiej

Wiele starszych osób, które chroniąc swoje zdrowie pozostają w domach, ma trudności ze zrobieniem zakupów. Aplikacja stworzona przez studentów Politechniki Gdańskiej może połączyć w szybki sposób potrzebujących z wolontariuszmi, którzy takie zakupy mogą dostarczyć.

 

Działanie aplikacji jest bardzo proste. Seniorzy mogą wysłać pod wskazany numer listę zakupów za pomocą sms. Wolontariusze, korzystając ze strony internetowej widzą pojawiające się listy zakupów razem z lokalizacją na mapie. Dzięki temu mogą zrobić zakupy osobom w okolicy, w której aktualnie przebywają.

Twórcy, czyli zespół studentów w składzie: Barbara Klaudel z WETI oraz Aleksander Obuchowski, Mateusz Anikiej, Roman Karski, Bartosz Rydziński z WFTiMS swój pomysł zgłosili w ogólnopolskim hacakotnie: Hack the Crisis: Tech for Good, którego celem było tworzenie rozwiązań pomagających ludziom w radzeniu sobie w trudnej sytuacji stanu epidemii korona wirusa. Konkurs ten był organizowany pod patronatem Premiera RP oraz firmy Govtech Polska. Zgłoszono aż 189 pomysłów z całej Polski. Studenci z Politechniki Gdańskiej zajęli drugie miejsce w kategorii „Izolacja” , przegrywając z pierwszym zespołem zaledwie o 0.02%. Projekt znalazł się w dziesiątce najlepszych rozwiązań.

– Przygotowanie aplikacji zajęło nam 5 dni, dokładnie tyle ile trwał konkurs, na który się zgłosiliśmy– tłumaczy Aleksander Obuchowski, lider zespołu. – Pomysł podyktowało nam po prostu życie. Sami w tym okresie robiliśmy zakupy dla naszych dziadków i stwierdziliśmy, że chcemy pomóc ludziom, którzy nie maja kogoś z rodziny, do kogo mogliby zwrócić się o pomoc. Na razie to prototyp rozwiązania, przygotowany pod konkurs. Trwają prace by udostępnić aplikację dla szerokiego odbiorcy.

Więcej technicznych informacji o aplikacji można przeczytać [tutaj]

 

 

Fot.: Na zdjęciu twórcy aplikacji