ZAREJESTRUJ SIĘ W BAZIE POTENCJALNYCH DAWCÓW SZPIKU NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ

Na Politechnice Gdańskiej każdy chętny może zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku - ruszyła akcja Helpers' Generation, która potrwa do 6 grudnia. To tylko kilka minut, które może uratować komuś życie. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Zachorować może każdy, bez względu na wiek, płeć czy dotychczasowy stan zdrowia. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

Pomysł szukania potencjalnych dawców szpiku na uczeniach zrodził się w 2013 roku w Fundacji DKMS.  Jego celem było zaangażowanie społeczności akademickiej w walkę z nowotworami krwi – poprzez edukację oraz organizowanie akcji rejestracyjnych. Tak powstał projekt Helpers’ Generation, łączący studentów zjednoczonych wokół misji pomocy osobom chorym na nowotwory krwi. To ludzie z różnych uczelni wyższych, studiujących na odmiennych kierunkach, którzy w swoim wolnym czasie organizują akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Akcje przynoszą wymierny sukces powiększając bazę dawców szpiku. W lipcu tego roku zarejestrowało się na uczelniach ponad 121 tysięcy osób, spośród których już 750 podarowało komuś szansę na życie. W projekcie, poza Politechniką Gdańską, bierze udział 59 uczelni z całego kraju.

– Do tej pory na naszej uczelni odbyło się 5 takich akcji – mówi Szymon Buczyński, student PG, koordynator tegorocznej edycji – w których zarejestrowało się 782 potencjalnych Dawców. Czterech z nich uratowało komuś życie.

Kto może zostać dawcą i jak wygląda rejestracja?

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Zgłaszając się do punktu, wypełniasz formularz rejestracyjny i pobierasz wymaz z wewnętrznej części policzka. Całość zajmuje tylko kilka minut. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców komórek macierzystych. Proces trwa ok. 2-3 miesiące.

Harmonogram akcji na poszczególnych Wydziałach:

Chętni do zarejestrowania się w bazie mogą to zrobić przez cały tydzień na poszczególnych wydziałach.

2.12 - poniedziałek

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa – parter i hol na pierwszym piętrze, godz. 9.00-15.00

Wydział Mechaniczny – hol na parterze, godz. 10.00-15.00

3.12 - wtorek