Złoty dyplom dla chóru Politechniki Gdańskiej

Złoty dyplom z VI Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy przywiózł Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej działający pod kierunkiem dr. Mariusza Mroza. Zespół został wyróżniony również nagrodą specjalną Dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy – Marzeny Matowskiej. 

Przesłuchania trwały dwa dni i odbyły się w terminie 15-16 marca 2013 w kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy. W festiwalu uczestniczyło 27 zespołów. Grand Prix zdobył Chór Nadzieja z Nakła nad Notecią. Zespół z Politechniki Gdańskiej wywalczył dyplom w kategorii chórów mieszanych.

Warto wiedzieć, że złoty dyplom otrzymują chóry uzyskujące łączną notę przekraczającą 90 pkt. na 100 możliwych. Chór PG uzbierał łącznie 94 pkt. Do najlepszego w kategorii zabrakło nam naprawdę niewiele – zaledwie 0,2 punkta. Jury oceniało między innymi: dobór repertuaru, dykcję, ekspresję, emisję głosu i harmonię całego zespołu.

Tegoroczna edycja konkursu pieśni pasyjnej była wyjątkowo mocno obsadzona. W Bydgoszczy wystąpiło wiele wysokiej klasy chórów i grup wokalnych z całej Polski.

Udział w konkursach jest nieodzownym elementem chóralnego życia. Pozwala zweryfikować aktualny poziom muzyczny składu, a uzyskany wynik daje odpowiedź na pytanie, czy ciężka praca na wielogodzinnych próbach się opłaciła.

Muzyka chóralna jest trudna, wymaga skupienia i ciągłej pracy całego sześćdziesięcio-, a w porywach nawet osiemdziesięcioosobowego składu. Wszyscy muszą jednakowo podporządkować się wizji dyrygenta, aby była ona spójna i zrozumiała. Praca chóru jest także świetną szkołą współpracy.

Jesteśmy niezmiernie dumni z wyniku konkursu. Postaramy się utrzymać wysoki poziom wykonawczy tak, aby kolejne koncerty mogły zachwycić słuchaczy i przynieść satysfakcję chórzystom.

Kamil Bocheński
prezes Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej
student IV roku fizyki technicznej na PG

2013-03-20 15:22:08