Zmarł prof. Wiesław Gruszkowski, jeden z pionierów odbudowy Gdańska

W wieku 98 lat zmarł prof. dr inż. arch. Wiesław Gruszkowski, architekt i urbanista, uważany za jednego z autorów powojennej odbudowy Gdańska, wieloletni pracownik Politechniki Gdańskiej i dziekan Wydziału Architektury.

Profesor Wiesław Gruszkowski urodził się w 1920 we Lwowie, gdzie w 1938 r. rozpoczął studia na Wydziale Architektonicznym Politechniki Lwowskiej. W czerwcu 1945 r. przyjechał do Gdańska i podjął pracę w Pracowni Urbanistycznej Zarządu Miejskiego z prof. Władysławem Czernym, wiceprezydentem miasta. Prowadził wówczas fotograficzną dokumentację zniszczeń i rozpoczynającej się odbudowy Gdańska. Jednocześnie studiował na Politechnice Gdańskiej, w 1947 r. uzyskując dyplom inżyniera architekta.

Po studiach, przez wiele lat pracował na uczelni, w latach 1985-1990 pełnił funkcję dziekana Wydziału Architektury. Był cenionym, zarówno w kraju, jak i za granicą, naukowcem oraz wykładowcą wiedzy o architekturze i urbanistyce Gdańska. Pracował jako projektant i główny urbanista województwa gdańskiego w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa „Miastoprojekt” (1949-1955), główny architekt województwa gdańskiego (1955-1958), kierownik Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Gdańsku (1959-1973), generalny projektant planu aglomeracji gdańskiej (1973-1978).

W dorobku profesora znalazły się liczne plany urbanistyczne, ekspertyzy i publikacje (m.in. wydany w 2012 r. album „Ruiny. Fotografie Wiesława Gruszkowskiego”, za który został nominowany do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”).

Profesor był członkiem honorowym Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Był także laureatem wielu nagród uczelnianych, resortowych i organizacyjnych. W 2013 r. otrzymał nagrodę „Splendor Splendorów” z okazji 40-lecia Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.

Prof. Wiesław Gruszkowski zmarł 7 września w Sopocie. Miał 98 lat.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w czwartek, 13 września o godz. 10 w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Sopocie (ul. 3 maja 49). Uroczystości pogrzebowe odbędą się tego samego dnia o godz. 11.30 na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie (Dom Pogrzebowy, ul. Malczewskiego 31).

Rodzinie i Bliskim wyrazy najgłębszego współczucia składają Rektor, Senat oraz społeczność akademicka Politechniki Gdańskiej.

Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska