Naukowcy z PG pomagają w walce z guzami nerek [PODCAST PG, odc. 2] | Politechnika Gdańska

Aktualności

Data dodania: 2020-11-05

Naukowcy z PG pomagają w walce z guzami nerek [PODCAST PG, odc. 2]

Alegoria
W drugim odcinku podcastu Politechniki Gdańskiej - nowym kanale informacyjnym dla społeczności akademickiej - gośćmi rzecznika PG Macieja Dzwonnika są dr Patryk Jasik i student Aleksander Obuchowski z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG. Panowie opowiadają w audycji o opracowanym przez ich zespół systemie do rozpoznawania złośliwości guzów nerek, o którym w ostatnich tygodniach było głośno zarówno w mediach lokalnych, jak też ogólnopolskich.

Dzięki algorytmowi opracowanemu przez zespół pod kierownictwem dra Patryka Jasika z Instytutu Fizyki i Informatyki Stosowanej (FTiMS), możliwa będzie dokładniejsza diagnoza guzów nerek, a także zmniejszenie liczby niepotrzebnych operacji narażających zdrowie i życie pacjentów. Projekt naukowców i studentów PG spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony szpitali, a także mediów, które szeroko opisywały w ostatnim czasie ich sukces.

Goście 2. odcinka Podcastu PG opowiadają nie tylko o założeniach projektu, ale też o jego genezie, przebiegu prac, możliwościach na jego komercjalizację i możliwościach zastosowania go na innych polach medycyny. Zapraszamy do odsłuchania odcinka poniżej:


Konkurs dla słuchaczy Podcastu PG

W każdym odcinku Podcastu PG słuchacze mogą wygrać atrakcyjne nagrody. W tym odcinku będzie nią egzemplarz gry planszowej Monopoly PG, posiadającej licencję firmy Hasbro - właściciela marki Monopoly. Aby powalczyć o wygraną, wystarczy przesłać prawidłową odpowiedź na pytanie zadane podczas odcinka (zwycięża najszybciej udzielona poprawna odpowiedź) na adres: promocja@pg.edu.pl.

Podcast PG - nowy kanał informacyjny dla społeczności akademickiej

Podcast - to rodzaj radiowej audycji zamieszczanej w Internecie, którą odbiorca może odsłuchać na komputerze, lub przenośnym odtwarzaczu muzyki (np. w smartfonie). Jest to również coraz bardziej popularna forma przekazywania informacji, czy prezentowania interesujących treści przez ekspertów z danej dziedziny.

Przy okazji premiery nowej strony internetowej PG, uczelnia otworzyła również swój kanał podcastowy, w którym prezentowane są najciekawsze i najważniejsze informacje dotyczące PG. W każdym odcinku można posłuchać również rozmowy z gośćmi audycji, wywodzącymi się najczęściej ze społeczności uczelni, którzy opowiadają o swoich projektach badawczych, ciekawych miejscach na Politechnice, czy ważnych wydarzeniach dotyczących PG.

519 wyświetleń