PG będzie bardziej dostępna | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-09-23

PG będzie bardziej dostępna

Osoba na wózku inwalidzkim
Politechnika Gdańska uzyskała blisko 6 mln złotych dofinansowania na realizację projektu partnerskiego „Politechnika dostępna”. Jego celem jest wzrost szeroko rozumianej dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami, wynikającymi ze stanu zdrowia, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Działania zaplanowane w projekcie skierowane są do 270 pracowniczek i pracowników Politechniki Gdańskiej, w tym do kadry kierowniczej, dydaktycznej, administracyjnej uczelni oraz jednostki ds. dostępności. Osoby te wezmą udział w szkoleniach dostosowujących ich kwalifikacje lub kompetencje w zakresie dostępności.

Zrealizowane zostaną działania ukierunkowane na podniesienie dostępności uczelni w 8 następujących obszarach:

• Struktura organizacyjna – rozwinięcie struktury jednostki ds. dostępności oraz powołanie zespołu ds. dostępności
  • Dostępność architektoniczna – stworzenie dostępnej siedziby jednostki ds. dostępności, likwidacji wybranych barier architektonicznych
  • Dostępność informacyjno-komunikacyjna – montaż interkomu do portierni, tabliczek informacyjnych, tablic tyflograficznych oraz poprawa dostępności informacji;
  • Dostępność cyfrowa – działania w zakresie zapewnienia dostępności cyfrowej serwisów www, aplikacji i systemów informatycznych PG
  • Technologie wspierające – montaż pętli indukcyjnych w audytoriach oraz dostępnego sprzętu sportowego
  • Procedury – opracowanie, przyjęcie i wdrożenie wewnętrznych procedur na uczelni dotykających obszaru dostępności;
  • Usługi wspierające edukację – wdrożenie procedur zapewniających dostępność do procesu rekrutacji oraz kształcenia, adaptacji materiałów dydaktycznych, zapewnienie usługi tłumacza języka migowego.
  • Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności – realizacja szkoleń świadomościowych i specjalistycznych nt. niepełnosprawności

Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 3 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami (EFS+), Działanie 03.01 Dostępność szkolnictwa wyższego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Całkowita wartość projektu wynosi 6 122 540,46 zł, z czego kwota dofinansowania to 5 938 251,46 zł.

Od lewej: Joanna Wrycz-Rekowska (Kwestura), mgr inż. Anna Klimczyk (DSS), mgr Izabela Gniazdowska-Osasiuk, mgr inż. Anna Drążek (CI), mgr Sławomir Tkaczyk (CL), mgr inż. Ewa Życka-Kiełdanowicz, dr Barbara Wikieł, prof. uczelni – prorektorka ds. studenckich, mgr Renata Bartuś, mgr Aneta Grota (SAW), mgr Róża Neumann-Glombin (BORF), dr inż. Tomasz Boiński, Agata Szal (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego), mgr inż. Jacek Nikodem (CUI), Anna Rdest (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego), prof. dr hab. sztuki Jan Buczkowski, prof. uczelni (WA), Aleksandra Polaszek (BPS), Patryk Żyła (kierownik BPS), dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. uczelni – Prorektor ds. kształcenia, dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. uczelni (WA)

Działania realizowane są we współpracy sześciu jednostek Politechniki Gdańskiej: Wydziału Architektury, Centrum Usług Informatycznych, Centrum Inwestycyjnego, Sekcji Audytu Wewnętrznego, Centrum Logistycznego, Biura ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną, a także partnera projektu – Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.

Wniosek o dofinansowanie przygotowali pracownicy Biura Projektów Strategicznych we współpracy z Biurem ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną i Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego. Kierowniczką projektu jest prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich.

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie