TECHNIKA inspirowana naturą. Seminarium dla uczniów szkół oruńskich TECHNIKA inspirowana naturą. Seminarium dla uczniów szkół oruńskich

Sposób, w jaki ptaki kontrolują swój lot zastosowano w lotnictwie. Budowanie pojazdów o sylwetce zbliżonej do kształtów ryb bądź ptaków pozwala na minimalizację oporu podczas jazdy. Projektując wynalazki inżynierowie często wzorują się na rozwiązaniach, które natura wypracowała przez miliony lat.

Wykład pt. Technika inspirowana naturą oraz e-doświadczenia poświęcone optyce zaprezentują naukowcy z Politechniki Gdańskiej podczas seminarium dla uczniów szkół oruńskich. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 23 stycznia o godz. 13.30 w Dworku Artura na Oruni, ul. Dworcowa 9.


Wystawa rzeźby Janusza Tkaczuka Wystawa rzeźby Janusza Tkaczuka

Dr sztuki Janusz Tkaczuk rzeźbi w kamieniu: w granicie lub czarnym marmurze. W jego abstrakcyjnych kompozycjach idealnie wyszlifowane powierzchnie kontrastują z surową, nienaruszoną bryłą. Ekspozycja czynna będzie do 10 marca 2013, wtorek–środa w godz.11.00-17.00, czwartek–niedziela w godz. 11.00-19.00 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, ul. Powroźnicza 13/15. Wstęp wolny.


Masz dobry pomysł? Napisz Gdyński Biznesplan Masz dobry pomysł? Napisz Gdyński Biznesplan

Do udziału w konkursie Gdyński Biznesplan zaprasza Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Zgłoszenia można nadsyłać tylko do końca stycznia, ale na przygotowanie biznesplanu będziesz miał czas jeszcze do końca marca 2013.


Chemia wyskokowa. 15 stycznia zapraszamy na ciekawy wykład Chemia wyskokowa. 15 stycznia zapraszamy na ciekawy wykład

O chemii wyskokowej, a więc o składzie, właściwościach oraz reakcjach zachodzących podczas wytwarzania napojów alkoholowych opowie prof. Marek Kwiatkowski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Wykład odbędzie się we wtorek, 15 stycznia o godz. 18.00 w sali 300 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.  Wstęp wolny.


Pomysł - biznes - sukces! Ogólnopolski konkurs Zacznij.biz Pomysł - biznes - sukces! Ogólnopolski konkurs Zacznij.biz

Do końca stycznia 2013 roku można wziąć udział w III edycji konkursu Zacznij.biz. Konkurs adresowany jest m.in. do pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów kierunków technicznych, którzy opracowali innowacyjny projekt i chcą przekształcić go w przedsięwzięcie biznesowe przy wsparciu finansowym i merytorycznym inwestorów prywatnych. Szczegóły na http://zacznij.biz.pl/


Obraz Krzysztofa Wróblewskiego na Wydziale ETI Obraz Krzysztofa Wróblewskiego na Wydziale ETI

Wielkoformatowy obraz pt. Elektron pojawił się na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Dzieło ma wymiary 220 cm wysokości i 678 cm szerokości. Zawisło w holu głównym nowego gmachu elektroniki. Kompozycję stworzył Krzysztof Wróblewski, artysta malarz pracujący na Wydziale Architektury na naszej uczelni.


Nagroda dla ludzi o szerokich horyzontach Nagroda dla ludzi o szerokich horyzontach

Już po raz ósmy Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ogłasza konkurs o Nagrodę im. Artura Rojszczaka. Chodzi o indywidualną nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł przyznawaną każdego roku młodym doktorom.


Business Plan - systematyzowanie innowacyjności Business Plan - systematyzowanie innowacyjności

Jednodniowe warsztaty poświęcone przygotowaniu biznesplanu w praktyce odbędą się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, ul. Trzy lipy 3. Do wyboru są trzy terminy: 24 stycznia, 6 lutego oraz 9 lutego. Aby wziąć w nich udział wystarczy wypełnić formularz na stronie biznesplan.eventbrite.com.


20-lecie Wydziału Zarządzania i Ekonomii. Spotkanie z Tadeuszem Gocłowskim 20-lecie Wydziału Zarządzania i Ekonomii. Spotkanie z Tadeuszem Gocłowskim

Zaproszenie prof. Piotra Dominiaka przyjął arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski. Do udziału w dyskusji zaproszeni mogą się czuć wszyscy zainteresowani, a temat drugiego z kolei spotkania z ekonomią sformułowano następująco: stanowisko kościoła katolickiego wobec gospodarki wolnorynkowej. 


Staż w Brukseli. Zgłoszenia tylko do 23 stycznia 2013 Staż w Brukseli. Zgłoszenia tylko do 23 stycznia 2013

Konkurs na miesięczny staż w Biurze Parlamentarnym w Brukseli ogłasza europoseł Jan Kozłowski, przewodniczący Konwentu Politechniki Gdańskiej. Warto się pospieszyć, bo zgłoszenia można nadsyłać tylko do 23 stycznia 2013. Do konkursu mogą przystąpić studenci, którzy mają wysoką średnią z ostatnich dwóch semestrów. 


Wystawa Lech Kaczyński w służbie najjaśniejszej Rzeczypospolitej Wystawa Lech Kaczyński w służbie najjaśniejszej Rzeczypospolitej

Piętnaście wielkoformatowych plansz prezentujących postać Prezydenta Lecha Kaczyńskiego składa się na wystawę, którą oglądać można na naszej uczelni do 21 stycznia. Ekspozycję pt. „Lech Kaczyński w służbie najjaśniejszej Rzeczypospolitej” wypełniają zdjęcia z okresu prezydentury i z podroży zagranicznych opatrzone wypowiedziami Prezydenta. Wstęp wolny!


Technologie podwodne – nowa specjalność na PG Technologie podwodne – nowa specjalność na PG

Nową specjalność na studiach II stopnia uruchamia od lutego Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Specjalność „Technologie podwodne” powstała we współpracy i pod patronatem General Electric Polska. Wykład inauguracyjny zaplanowano na czwartek, 10 stycznia 2013 w godz. 12-14 w Auli PG, Gmach Główny, II piętro. Zapraszamy.


Praca szuka naszych absolwentów Praca szuka naszych absolwentów

Absolwenci Politechniki Gdańskiej to ludzie zadowoleni, znajdujący zatrudnienie najczęściej już podczas studiów. Mile wspominają okres nauki i często wracają na politechnikę, by dokształcać się np. na studiach podyplomowych. Tak wynika z badań ankietowych przeprowadzonych w pierwszej połowie 2012.


BOOMERANG. Spotkanie z dyrektorem Narodowego Centrum Nauki BOOMERANG. Spotkanie z dyrektorem Narodowego Centrum Nauki

Prof. Andrzej Jajszczyk, dyrektor Narodowego Centrum Nauki będzie gościem transmisji, na którą zapraszamy w czwartek, 10 stycznia 2013 o godz. 17.30 do Auli PG. Temat kolejnego już spotkania w ramach projektu BOOMERANG sformułowano jako „NCN bez tajemnic”, a więc będzie dotyczyło działania centrum i jego osiągnięć oraz spodziewanych zmian wpisujących się w reformę nauki polskiej.


Ginnungagap. Wystawa Jędrzeja Cichosza na Politechnice Gdańskiej Ginnungagap. Wystawa Jędrzeja Cichosza na Politechnice Gdańskiej

Malarstwo na gigantycznym kartonowym rulonie-dywanie, rzeźby ptaków wykonane w technice paper mache, rzeźby zwierząt z bambusopodobnych trzcin, video i koncert. Multidyscyplinarna wystawa szykuje się na Politechnice Gdańskiej. Instalacja Jędrzeja Cichosza pt. GINNUNGAGAP będzie pokazywana na Dziedzińcu im. Jana Heweliusza od piątku, 4 stycznia. Wernisaż zaplanowano na godz. 14. Koncert rozpocznie się ok. godz. 20. Wstęp wolny.


Studenci PG otrzymali stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego Studenci PG otrzymali stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego

Dziesięcioro studentów Politechniki Gdańskiej zostało wyróżnionych stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Laureaci będą otrzymywać po 380 zł przez dziewięć miesięcy – do 30 czerwca 2013. Uroczystość wręczenia dyplomów poświadczających przyznanie stypendiów odbędzie się w środę, 12 grudnia o godz. 11.00 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. 


Nagroda ministra nauki dla Profesora Jacka Namieśnika Nagroda ministra nauki dla Profesora Jacka Namieśnika

Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej otrzymał prof. Jacek Namieśnik, od 17 lat kierujący Katedrą Chemii Analitycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, wieloletni dziekan tegoż wydziału.


Studenci PG mistrzami i wicemistrzami na Międzynarodowych Zawodach Robotic Arena 2012 we Wrocławiu Studenci PG mistrzami i wicemistrzami na Międzynarodowych Zawodach Robotic Arena 2012 we Wrocławiu

Najwyższe miejsca na podium w największych zawodach robotyki w Polsce zdobyli studenci Politechniki Gdanskiej. Robot Enova drużyny Magnat Cyber Forge Team, w której skład wchodzą Mateusz Piotrzkowski, Szymon Zagórnik oraz Piotr Krzemiński zdobył pierwsze miejsce w kategorii Minisumo Enhanced i drugie miejsce w kategorii Minisumo. PG reprezentował również Damian Szymański z robotami Feniks2 i Silver (konkurencja linefollower), które uplasowały się na 4 i 5 miejscu.


2012. To był dobry rok dla Politechniki Gdańskiej 2012. To był dobry rok dla Politechniki Gdańskiej

Rok 2012 był łaskawy dla Politechniki Gdańskiej. Opracowane przez naszych naukowców wynalazki były wielokrotnie nagradzane, po raz kolejny zostaliśmy Uczelnią Liderów, świetnie wypadliśmy w rankingu MNiSW mierzącym popularność uczelni wśród młodych ludzi.


Studenci PG na podium Mistrzostw Polski Robotów Studenci PG na podium Mistrzostw Polski Robotów

Studenci Politechniki Gdańskiej z koła naukowego robotyków SKALP mogą pochwalić się trzema tytułami wicemistrzowskimi, które przywieźli z wrocławskich Mistrzostw Polski Robotów. Na podium stanęli studenci automatyki i robotyki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Damian Szymański oraz Mateusz Paczyński.