Tak się programuje! Student PG zajął II miejsce na światowym finale Imagine Cup w Australii Tak się programuje! Student PG zajął II miejsce na światowym finale Imagine Cup w Australii

Karol Stosik, student informatyki na Politechnice Gdańskiej, zdobył drugie miejsce oraz czek na 4 tys. dolarów w największym na świecie konkursie technologicznym dla studentów Imagine Cup 2012. Sukces odniósł w kategorii Windows Phone Challenge proponując aplikację umożliwiającą czytanie alfabetem Braille’a na smartfonie. 11 lipca laureat wrócił z Australii. 


Młodzież w działaniu – są pieniądze na wsparcie pomysłów młodych ludzi Młodzież w działaniu – są pieniądze na wsparcie pomysłów młodych ludzi

Wyjazd do Francji na szkolenie z różnic międzykulturowych, wolontariat w ogrodzie botanicznym w Irlandii, polsko-włoska wymiana młodzieży z grupy tanecznej break dance – to tylko przykłady inicjatyw finansowanych w ramach programu Młodzież w działaniu. Skorzystać mogą organizacje pracujące na rzecz dzieci i młodzieży, ale także grupy nieformalne. Uwaga! Termin aplikowania do najbliższych konkursów mija 1 października 2012.


Szkoła wyobraźni przestrzennej od 8 września na Wydziale Architektury Szkoła wyobraźni przestrzennej od 8 września na Wydziale Architektury

Na zajęcia rozwijające wyobraźnię przestrzenną, ułatwiające zrozumienie przestrzeni zarówno w aspekcie geometrycznym, jak i artystycznym zaprasza Wydział Architektury PG. Zajęcia rozpoczynają się 8 września 2012. Za każde dwa miesiące nauki trzeba zapłacić 480 zł.


10 lipca dyskusja na temat energetyki jądrowej 10 lipca dyskusja na temat energetyki jądrowej

Dr Patrick Moore, współzałożyciel Greenpeace będzie gościem spotkania zaplanowanego na wtorek, 10 lipca w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Dostęp społeczeństwa do informacji o energetyce jądrowej jako element dialogu na rzecz zrównoważonego rozwoju – tak sformułowano temat debaty, do której zaproszeni zostali przedstawiciele samorządu, biznesu i nauki. 


Staże na najlepszych uczelniach świata do wzięcia Staże na najlepszych uczelniach świata do wzięcia

Już tylko do 12 lipca 2012 przyjmowane są zgłoszenia do drugiej edycji rządowego programu Top 500 Innovators. Czterdziestu młodych uczonych oraz pracowników administracji zajmujących się komercjalizacją wyników badań ma szansę wyjechać jesienią na najlepsze uczelnie świata. 


Płyną po zwycięstwo. Regaty Dong Solar Challenge Płyną po zwycięstwo. Regaty Dong Solar Challenge

Studenci z koła naukowego Korab już we wtorek, 3 lipca jadą na najważniejsze w tym sezonie regaty łodzi solarnych Dong Solar Challenge. Studenci PG wystartują na dwóch łodziach. Liczą, że obie jednostki uplasują się na podium.


Żeglarze dołożyli 75 pkt. do rankingu AMP 2012 dla PG Żeglarze dołożyli 75 pkt. do rankingu AMP 2012 dla PG

Politechniczni żeglarze zajęli I miejsce w klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski rozegranych w dniach 26-28 czerwca 2012 na jeziorze Niegocin. Swoją klasę potwierdziła załoga Filipa Pietrzaka, wygrywając klasyfikację indywidualną. O medale walczyło 81 załóg z 34 polskich uczelni. 


7 lipca widzimy się w Gdyni! 7 lipca widzimy się w Gdyni!

W sobotę startuje Gdynia Design Days, najważniejszy letni festiwal designu w Polsce. Program imprezy jeszcze nigdy nie był tak zróżnicowany i bogaty. Piąta edycja to aż sześć wystaw kuratorskich, bogata oferta warsztatów dla projektantów, studentów wzornictwa oraz fanów designu w każdym wieku. Zapraszamy na panel biznesowy, wykłady specjalistów, projekcje filmowe, Super Sam Design, Gdyński Plener Projektowy oraz Spacery Szlakiem Gdyńskiego Modernizmu. 


Politechnika Gdańska dla Zdolnych z Pomorza Politechnika Gdańska dla Zdolnych z Pomorza

Praca z uczniem zdolnym wymaga szczególnych kwalifikacji – z takiego założenia wychodzą organizatorzy i koordynatorzy projektu pod nazwą „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Wspieranie uczniów o szczególnych predyspozycjach w zakresie matematyki, fizyki i informatyki”. Dlatego szkolą nauczycieli, by potrafili identyfikować najzdolniejszych i mogli tworzyć dla nich ofertę kształcenia. W Lokalnych Centrach Nauczania Kreatywnego na terenie całego województwa odbywają się zajęcia pozalekcyjne dla wybitnych. Od soboty młodzież uczestniczy w zajęciach na Politechnice Gdańskiej.


Thinklitez – inteligentny system sterowania oświetleniem wygrał Gdyński Biznesplan Thinklitez – inteligentny system sterowania oświetleniem wygrał Gdyński Biznesplan

Projekt absolwentów Politechniki Gdańskiej pod nazwą Thinklitez zdobył główną nagrodę w tegorocznej edycji konkursu Gdyński Biznesplan. Przebojowy plan na biznes obejmuje cały proces tworzenia – od zaprojektowania, przez zaprogramowanie, po produkcję gotowych urządzeń – inteligentnych systemów sterowania oświetleniem LED. Laureaci otrzymali 45 tys. zł na dalszy rozwój swojego projektu.


Maestro i Harmonia czekają na zgłoszenia naukowców Maestro i Harmonia czekają na zgłoszenia naukowców

Doświadczeni naukowcy oraz badacze realizujący projekty w ramach współpracy międzynarodowej mogą wziąć udział w programach MAESTRO 3 i HARMONIA 3. Narodowe Centrum Nauki na ich realizacje przeznaczyło 130 mln złotych. Wnioski można przesyłać do 15 września. Wyniki konkursów będą znane w pierwszym kwartale 2013 roku.


Kurs z matematyki. Przygotuj się do studiów Kurs z matematyki. Przygotuj się do studiów

W połowie sierpnia na Politechnice Gdańskiej rozpoczynają się intensywne, dwutygodniowe kursy przygotowawcze z matematyki do studiów. Do wyboru są dwa terminy: pierwsza edycja kursu rozpoczyna się 13 sierpnia, druga rusza 27 sierpnia. Do 10 sierpnia trwają zapisy na pierwszy termin, a do 24 sierpnia na drugi termin kursu. Zajęcia odbywać się będą w salach wykładowych Politechniki Gdańskiej. Kurs kosztuje 250 zł.


Zapraszamy na spotkanie z minister Kudrycką Zapraszamy na spotkanie z minister Kudrycką

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Boomerang na Politechnice Gdańskiej, transmitowanego na żywo z Warszawy. Za pośrednictwem sprzętu videokonferencyjnego każdy będzie mógł zadać pytanie pani minister. Zapraszamy we wtorek, 26 czerwca 2012 na godz. 17.30 do sali 300 w Gmachu Głównym PG. Wstęp wolny. Przewidziany jest catering.


Dla wspólnych przedsięwzięć. Porozumienie z Solwit S.A. Dla wspólnych przedsięwzięć. Porozumienie z Solwit S.A.

Porozumienie w sprawie współpracy zawarła Politechnika Gdańska oraz spółka Solwit. Umowę podczas posiedzenia Senatu PG parafowali Leszek Pankiewicz, prezes zarządu Solwit S.A. oraz prof. Jan Godlewski, prorektor ds. infrastruktury Politechniki Gdańskiej.


Czterdziesta Bazuna i Piknik Rodziny Politechnicznej. Spotkajmy się w ten weekend w Przywidzu Czterdziesta Bazuna i Piknik Rodziny Politechnicznej. Spotkajmy się w ten weekend w Przywidzu

Trzy dni, a niektórzy również i noce, spędzą w Przywidzu wierni miłośnicy Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna. Wśród nich godna reprezentacja Politechniki Gdańskiej. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął JM Rektor – prof. Henryk Krawczyk, który będzie obecny w sobotę na imprezie. Spotkajmy się w Przywidzu.


Antidotum na trudno gojące się rany Antidotum na trudno gojące się rany

Nowej generacji opatrunki medyczne na rany zainfekowane gronkowcem złocistym, a więc na obrażenia trudno gojące się opracował mgr inż. Grzegorz Gorczyca doktorant z Wydziału Chemicznego. Opatrunki wyglądem przypominają gąbkę lub mają postać hydrożelową, wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Materiał ma opatentowany skład i technologię wytwarzania. Teraz czas na wdrożenie, produkcję i dystrybucję.


Studenci PG nagrodzeni w Programie Stypendialnym dla Liderów Studenci PG nagrodzeni w Programie Stypendialnym dla Liderów

Ośmiu studentów otrzymało stypendia w wysokości 3 tysięcy euro w dziewiątej edycji regionalnego Programu Stypendialnego dla Liderów. Organizatorami programu są Fundacja GE oraz Instytut Edukacji Międzynarodowej (Institute of International Education – IIE). Wśród nagrodzonych znaleźli się: Mateusz Piotrzkowski i Szymon Zagórnik z Politechniki Gdańskiej,


Reprezentacja Hiszpanii w Centrum Sportu Akademickiego PG Reprezentacja Hiszpanii w Centrum Sportu Akademickiego PG

Piłkarze Hiszpanii trafili we czwartek na teren Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej. Aktualni mistrzowie świata i Europy wybrali się na przedmeczowy spacer po parku biegnącym wzdłuż alei Grunwaldzkiej. Stamtąd weszli na teren centrum, które mieści się obok Multikina.


Weź udział w programie telewizyjnym na PG Weź udział w programie telewizyjnym na PG

O planach i strategii uczelni wyższych wobec niżu demograficznego, o tym, jak wygląda współpraca międzyuczelniana i w jaki sposób uczelnie starają się zapewnić swoim absolwentom konkurencyjność na rynku pracy rozmawiać będą goście najbliższego odcinka programu TVP Gdańsk pt. Forum Gospodarcze. 


Uczelnia Liderów i złoto dla JM Rektora Uczelnia Liderów i złoto dla JM Rektora

Politechnika Gdańska po raz drugi otrzymała certyfikat Uczelnia Liderów przyznawany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję Public Relations Przemysław Ruta Communication. JM Rektor, prof. Henryk Krawczyk został wyróżniony nagrodą specjalną – statuetką Aurea Praxis.