Koncertowy karnawał na Politechnice Gdańskiej Koncertowy karnawał na Politechnice Gdańskiej

Na Koncert Karnawałowy zapraszamy w piątek, 27 stycznia 2012 na Politechnikę Gdańską. Wystąpią: Chór i Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych z Gdańska Wrzeszcza. Wstęp wolny.


Stypendia Top 500 Innovators – zgłoszenia do konkursu do 24 lutego Stypendia Top 500 Innovators – zgłoszenia do konkursu do 24 lutego

Nabór do II edycji programu Top 500 Innovators został przedłużony do 24 lutego 2012. Na dwumiesięczne staże na najlepszych uczelniach USA szansę ma w tym roku 120 polskich laureatów konkursu. Wyjazdy będą organizowane w trzech grupach po 40 osób w dwóch terminach: kwiecień – czerwiec 2012 lub październik – grudzień 2012. Poszukiwani są uczeni pracujący nad zagadnieniami o dużym potencjale komercyjnym oraz pracownicy biur transferu technologii.


Jak przedłużyć żywotność konstrukcji? Nagroda dla dr hab. inż. Magdaleny Ruckiej Jak przedłużyć żywotność konstrukcji? Nagroda dla dr hab. inż. Magdaleny Ruckiej

Doroczną nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska za rozprawę habilitacyjną otrzymała dr Magdalena Rucka. Praca dotyczy wykrywania uszkodzeń w stalowych konstrukcjach inżynierskich. Wyróżnienie przyznawane jest pracownikom nauki, którzy nie ukończyli 35 lat.


Politechnika Gdańska trzyma się na drugiej pozycji ministerialnego rankingu Politechnika Gdańska trzyma się na drugiej pozycji ministerialnego rankingu

Politechnika Gdańska po raz trzeci z rzędu została uznana za drugą uczelnię w kraju cieszącą się największym zainteresowaniem kandydatów. Warto dodać, że średnia liczba zainteresowanych jednym miejscem na uczelni rośnie wyraźnie od pięciu lat. Podczas rekrutacji na rok akademicki 2011/2012 odnotowaliśmy średnią 7,6 osoby na miejsce.


Politechnika Gdańska a górnictwo morskie Politechnika Gdańska a górnictwo morskie

Górnictwo morskie to nowy kierunek badań wymagający połączenia wiedzy i doświadczeń z zakresu górnictwa, a także nawigacji, ruchu statków i procedur bezpieczeństwa na morzu. To ważny obszar dla Politechniki Gdańskiej. Na początku stycznia na uczelni odbyło się spotkanie z udziałem profesorów i przedstawicieli przemysłu dedykowane właśnie sformalizowaniu działalności PG w dziedzinie górnictwa morskiego.


Studenci zaprojektowali Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska Studenci zaprojektowali Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska

Natalia Krajewska, Magdalena Wasiluk i Bartłomiej Wróblewski są twórcami najlepszej koncepcji na projekt siedziby Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. W nagrodę otrzymali 3300 złotych. Jury konkursu doceniło między innymi transparentność formy z wyraźnym rozróżnieniem brył budynku. 


Stypendia fundowane Grupy LOTOS S.A. przyznane Stypendia fundowane Grupy LOTOS S.A. przyznane

Dziesięciu najlepszych studentów Politechniki Gdańskiej zostało wytypowanych do wypłaty stypendiów grupy LOTOS S.A. Kryterium oceny była najwyższa średnia uzyskana w roku akademickim 2010/2011 za semestr letni i zimowy łącznie. Studenci otrzymają po 5 tys. zł płatne w ratach.


Kulturalna Kwadratowa zaprasza na koncert Kulturalna Kwadratowa zaprasza na koncert

Na koncert zespołu Meadow Quartet zaprasza Kulturalna Kwadratowa. Impreza odbędzie się w czwartek, 19 stycznia o godz. 19.30. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Klarnet, altówka, akordeon i kontrabas – czyli czterech znakomitych instrumentalistów, specjalizujących się w różnych gatunkach muzycznych, ale może i przede wszystkim – cztery współdziałające muzyczne osobowości.


Wykład dr Katarzyny Rozmarynowskiej pt. Ogrody odchodzące... Gdańska zieleń publiczna wczoraj i dziś Wykład dr Katarzyny Rozmarynowskiej pt. Ogrody odchodzące... Gdańska zieleń publiczna wczoraj i dziś

Gdańskie promenady spacerowe, zazielenione place, skwery i parki, które pojawiły się w XVIII i XIX wieku można traktować jako zapis kondycji intelektualnej oraz możliwości technicznych i ekonomicznych społeczności, która je fundowała. Zapis co prawda widoczny, ale dziś niekoniecznie czytelny. 


Kunszt Wodny – studencki konkurs architektoniczny Kunszt Wodny – studencki konkurs architektoniczny

19 prac zgłoszonych do konkursu architektonicznego na projekt siedziby Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska oglądać można na dziedzińcu północnym do 20 stycznia włącznie. Autora najlepszego projektu poznamy w czwartek, 19 stycznia o godz. 11.00. Zapraszamy.


Nanorurki mają moc Nanorurki mają moc

Dr inż. Kamila Żelechowska z Katedry Fizyki Zjawisk Elektronowych WFTiMS zwyciężyła w siódmej edycji konkursu na najlepszy artykuł popularnonaukowy "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach". Panią doktor nagrodzono za pracę "Nanorurki mają moc" poświęconą zastosowaniu nanorurek węglowych, jako materiałów do konstrukcji bioogniw paliwowych do zasilania urządzeń wszczepialnych. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 9 lutego w Warszawie.


Zgłoś swój pomysł na firmę do konkursu Zgłoś swój pomysł na firmę do konkursu

Ruszyła dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu Gdyński Biznesplan. Propozycja adresowana jest do osób nie prowadzących jeszcze działalności gospodarczej albo funkcjonujących już na rynku małych przedsiębiorstw, ale krótko lub niezbyt dotychczas udanie. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do końca stycznia. Pula nagród wynosi ponad 100 tys. zł. Nagroda główna wynosi 45 tys. zł, II nagroda – 30 tys. zł i III nagroda – 15 tys. zł.


Najdokładniejszy zegar świata – 10 stycznia 2012 zapraszamy na wykład Grzegorza Szychlińskiego Najdokładniejszy zegar świata – 10 stycznia 2012 zapraszamy na wykład Grzegorza Szychlińskiego

Gdański zegar pulsarowy jest obecnie najdokładniejszym na świecie. O jego niebywałych możliwościach opowie dr inż. Grzegorz Szychliński z Muzem Historycznego Miasta Gdańska. Na wykład pt. „Zegar pulsarowy Gdańsk 2011” zapraszamy w najbliższy wtorek o godz. 18.00 do sali 300 w Gmachu Głównym. Wstęp wolny!


Igrzyska informatyczne na ETI. Zapisy do 15 stycznia Igrzyska informatyczne na ETI. Zapisy do 15 stycznia

Trwają przygotowania do Igrzysk Akademii ETI, czyli konkursu informatycznego dla młodzieży ponadgimnazjalnej z województwa pomorskiego. Zgłoszenia są przyjmowane do 15 stycznia 2012, a sama impreza odbędzie się w sobotę, 21 stycznia. Zawodnicy będą mieli do dyspozycji trzy godziny oraz stanowiska komputerowe wyposażone w ściśle określoną dokumentację i stosowne środowisko programistyczne.


Nagroda Kalmaru 2012 – zgłoszenia do konkursu Nagroda Kalmaru 2012 – zgłoszenia do konkursu

100.000 koron szwedzkich odbierze zdobywca tegorocznej międzynarodowej Nagrody Kalmaru. Szansę na jej zdobycie ma autor najlepszego projektu dedykowanego ochronie Morza Bałtyckiego albo twórca innowacyjnego rozwiązania mającego polepszyć środowisko naturalne bądź projektu dotyczącego współpracy naukowej i międzynarodowej w tym zakresie. Wnioski należy przesyłać do 30 marca 2012  do Gminy Miasta Kalmar.


Ostatnia szansa na stypendia w najlepszych uczelniach wyższych Europy Ostatnia szansa na stypendia w najlepszych uczelniach wyższych Europy

Tylko do końca stycznia studenci kierunków ścisłych mogą zgłaszać się do IV edycji międzynarodowego programu Amgen Scholars. Najlepsi wezmą udział w letnim programie badawczym w laboratoriach najlepszych uczelni wyższych w Europie. 


Konkurs na Polski Produkt Przyszłości Konkurs na Polski Produkt Przyszłości

Ciekawe projekty do 15. edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości zbiera Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem konkursu jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych wyrobów i technologii, które mają szanse zaistnieć na polskim rynku. Zgłoszenia można nadsyłać do 16 stycznia 2012.


Co byś zmienił w Kwadratowej? Co byś zmienił w Kwadratowej?

O udział w ankiecie proszą animatorzy AK Kwadratowa. Chcą się dowiedzieć, czego oczekujecie od klubu studenckiego z prawdziwego zdarzenia. Czy bardziej bawią Was koncerty, dyskoteki, a może występy kabaretów? Napiszcie, czy dobrze się czujecie Kwadratowej, a może dlaczego ją omijacie? 


Tańsze bilety na przejazd dla doktorantów Tańsze bilety na przejazd dla doktorantów

Od Nowego Roku doktoranci zyskali prawo do 51-proc. ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego – przypomina ministerstwo transportu. Ulgi przysługują doktorantom, którzy nie ukończyli 35. roku życia.


50 mln złotych na realizację innowacyjnych projektów od NCBiR 50 mln złotych na realizację innowacyjnych projektów od NCBiR

Nowe pomysły na modelowanie systemu kształcenia przez całe życie można nadsyłać na konkurs ogłoszony po raz pierwszy przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Do rozdysponowania jest 50 milionów złotych. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane do 16 lutego 2012.