O energetyce na Pomorzu O energetyce na Pomorzu

Energia odnawialna i jądrowa, nowoczesne technologie energetyczne oraz gazownictwo – to główne zagadnienia, którym poświęcone są Gdańskie Spotkania z Energią Odnawialną. 5 maja, we wtorek, zapraszamy na Politechnikę Gdańską. Wstęp wolny.

W harmonii z przyrodą. Architektura małych elektrowni wodnych na Pomorzu W harmonii z przyrodą. Architektura małych elektrowni wodnych na Pomorzu

Jeśli nie wiesz, że najstarsza działająca elektrownia wodna w Europie znajduje się na Pomorzu, na rzece Słupi w miejscowości Soszyca, powinieneś trafić na wykład dr. inż. arch. Bartosza Macikowskiego. Zapraszamy na Politechnikę Gdańską już w najbliższą środę, 29 kwietnia.

Kiedy zabraknie nam studentów, czyli troski i wyzwania rektorów trójmiejskich uczelni Kiedy zabraknie nam studentów, czyli troski i wyzwania rektorów trójmiejskich uczelni

Coraz mniej studentów będzie podejmowało studia na polskich uczelniach. Według szacunków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2015 kandydatów będzie już tylko tylu, ile obecnie studiuje na uczelniach publicznych. A problemem jest nie tylko niż demograficzny, ale także emigracja młodych na studia zagranicą. I to często najlepszych.

Dziewczyny na inżynierów Dziewczyny na inżynierów

300 dziewcząt, uczennic szkół ponadgimnazjalnych od Słupska po Ełk, odwiedziło 23 kwietnia Politechnikę Gdańska. Przez cały dzień przekonywaliśmy dziewczęta, że mogą być dobrymi inżynierami, czekają je tu ciekawe studia, a politechnika to miejsce przyjazne nauce i ciekawemu spędzaniu wolnego czasu. Akcja „Dziewczyny na politechniki!” organizowana jest w całej Polsce po raz drugi.

Dziewczyny na politechniki! Dziewczyny na politechniki!

23 kwietnia spodziewamy się najazdu dziewcząt, uczennic szkół ponadgimnazjalnych, które zwołujemy pod hasłem: „Dziewczyny na politechniki!”. Pań inżynierów jest wciąż mniej niż inżynierów panów. Wśród studentów Politechniki Gdańskiej, kobiety stanowią – 33,6 proc. A może i powinno być ich więcej!

Zmiana terminu: Korporacja czy własna firma? Zmiana terminu: Korporacja czy własna firma?

Zapowiadane na 22 kwietnia spotkanie dla studentów w ramach programu „Przedsiębiorczość – inicjatywa Leszka Czarneckiego” odbędzie się tydzień później. Wydział Zarządzania i Ekonomii zaprasza 29 kwietnia – temat, goście i miejsce debaty pozostają bez zmian.

Doktor, który szybko wystartował i nieprędko się zatrzyma Doktor, który szybko wystartował i nieprędko się zatrzyma

Ma 22 lata, jest najmłodszym nauczycielem akademickim z tytułem doktora na Politechnice Gdańskiej i otrzymał 24 tys. zł stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Adrian Kosowski doktorat nauk technicznych z informatyki obronił dwa lata temu. Za swoją pracę doktorską dostał Nagrodę Premiera. Dr Kosowski zajmuje się teorią grafów i zagadnieniami z zakresu algorytmów.

Seminarium NetVision9. O biznesie nie tylko dla studentów Seminarium NetVision9. O biznesie nie tylko dla studentów

Ogólnopolskie Seminarium Biznesu i Nowych Technologii NetVision9 rusza 23 kwietnia na Politechnice Gdańskiej. Potrwa trzy dni. To jedna z największych inicjatyw pomorskich organizowanych przez studentów. Impreza dedykowana jest zarówno studentom, jak i aktywnym przedsiębiorcom.

Wampiry w akcji Wampiry w akcji

490 osób oddało krew podczas X z kolei akcji pod hasłem Wampiriada. Bilans trzech dni zamyka się w objętości 220,5 litrów krwi, którą dobrowolnie dali sobie utoczyć studenci i pracownicy Politechniki Gdańskiej.

Dzień ziemniaka, czyli jak studenci Wydziału Chemicznego witali wiosnę Dzień ziemniaka, czyli jak studenci Wydziału Chemicznego witali wiosnę

Jest w roku taki dzień, kiedy studenci już od południa całkiem legalnie leżą na politechnicznych trawnikach. Piją piwo, jedzą grillowane kiełbaski i pieką ziemniaki. I wcale nie jest to wrzesień, kiedy cała Polska świętuje wykopki. Studenci Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej swój dzień ziemniaka mają w kwietniu. Szef wszystkich szefów ogłasza wtedy godziny dziekańskie i wszyscy bawią się przed Audytorium Maksimum do wieczora. Jest gwarno, gra muzyka i młodzież chodzi jakoś tak podejrzanie uśmiechnięta. Solanum tuberosum, ziemniak, kartofel, pyra...

Rusza FAMA 2009! Rusza FAMA 2009!

Zaklęcie „Sezamie otwórz się!” – nie brzmi już tak magicznie dzięki sterownikom programowalnym PLC. Otwierają bramy, informują o zagrożeniu pożarowym w rafinerii, sterują sygnalizacją świetlną na lotniskach. To właśnie tym urządzeniom dedykowany jest kolejny wykład z cyklu „Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich”. Zapraszamy na Politechnikę Gdańską 23 kwietnia o godz. 16.30. Wstęp wolny.

Sezamie otwórz się! O sterownikach programowalnych Sezamie otwórz się! O sterownikach programowalnych

Zaklęcie „Sezamie otwórz się!” – nie brzmi już tak magicznie dzięki sterownikom programowalnym PLC. Otwierają bramy, informują o zagrożeniu pożarowym w rafinerii, sterują sygnalizacją świetlną na lotniskach. To właśnie tym urządzeniom dedykowany jest kolejny wykład z cyklu „Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich”. Zapraszamy na Politechnikę Gdańską 23 kwietnia o godz. 16.30. Wstęp wolny.

W 80 praktyk dookoła świata. Wystawa fotograficzna W 80 praktyk dookoła świata. Wystawa fotograficzna

Fotograficzny zapis studenckich praktyk zagranicznych, niemal ze wszystkich kontynentów świata, można oglądać na Politechnice Gdańskiej. Młodzi IAESTEcowcy jeżdżą do Serbii, Hiszpanii, Brazylii... Mogą wybierać z ponad 90 krajów świata. Wystawa czynna będzie do końca kwietnia w holu przed Salą Senatu w Gmachu Głównym PG.

Nie bądź żyła, oddaj krew! Nie bądź żyła, oddaj krew!

Rusza Wampiriada 2009. Już po raz dziesiąty studenci i pracownicy PG oddawać będą krew. Dotąd utoczyliśmy ponad 1300 litrów, niosąc pomoc niemal tysiącu chorych! Akcja na terenie kampusu PG rozpoczyna się we wtorek, 21 kwietnia i potrwa trzy dni.

Porozumienie o współpracy z Parkiem Naukowo-Technologicznym Porozumienie o współpracy z Parkiem Naukowo-Technologicznym

Politechnika Gdańska i Gdański Park Naukowo-Technologiczny podpisały porozumienie o współpracy. Uroczystość odbyła się 16 kwietnia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Politechnika zacieśnia współpracę z Parkiem Naukowo-Technologicznym Politechnika zacieśnia współpracę z Parkiem Naukowo-Technologicznym

Politechnika Gdańska i Gdański Park Naukowo-Technologiczny zacieśniają współpracę, co przypieczętują porozumieniem. Uroczystość odbędzie się w ramach konferencji dedykowanej Komercjalizacji Badań Naukowych. 16 kwietnia, we czwartek o godz. 11, zapraszamy do Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Szumann i Schubert z barytonem i fortepianem w tle Szumann i Schubert z barytonem i fortepianem w tle

Najpiękniejsze dzieła niemieckiego kompozytora i pianisty Roberta Schumanna oraz austriackiego wirtuoza, prekursora romantyzmu w muzyce Franza Schuberta stanowią repertuar najbliższego politechnicznego wieczoru muzycznego.

Złote dziewczyny Złote dziewczyny

Fantastyczne rezultaty uzyskały studentki Politechniki Gdańskiej w finałach Akademickich Mistrzostw Polski w Pływaniu. Na zawody do Katowic pojechało osiem pań. Zwyciężyły w punktacji drużynowej szkół technicznych. Uzyskały 279 pkt. pokonujšc Politechnikę Wrocławskš (201 pkt.) oraz Politechnikę Warszawskš (31 pkt.). W klasyfikacji generalnej uplasowały się na szóstej pozycji. Zdobyły indywidualnie dziewięć medali oraz dwa w sztafetach.

Muzyczna pocztówka Muzyczna pocztówka

Koncert dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży stał się już na Politechnice Gdańskiej tradycją – co roku odbywa się w kwietniu i gromadzi sporą grupę młodej publiczności. Zapraszamy do politechnicznego Auditorium Novum w piątek, 24 kwietnia, o godz. 17.00. Wstęp wolny!

Witajcie w domu! Witajcie w domu!

Były łzy wzruszenia, kwiaty i dziennikarzy tak wielu, że rodzice mieli kłopot z przedostaniem się do swoich pociech. Przed godz. 1 w nocy, 8 kwietnia, samolot z Rzymu ze studentami PG na pokładzie wylądował na lotnisku w Rębiechowie. Wróciła trójka, z czwórki, która studiowała na uniwersytecie w L'Aquili we Włoszech, zniszczonym podczas trzęsienia ziemi.