Biblioteka Główna ma nowy ex libris Biblioteka Główna ma nowy ex libris

Nowy ex libris – dzieło Macieja Szylke, studenta IV roku Wydziału Architektury – od dziś zdobić będzie wyjątkowe dzieła naukowców Politechniki Gdańskiej. Student wygrał konkurs na ex libris dla Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej.

Einstein byłby dumny Einstein byłby dumny

Pierwsza grupa gimnazjalistów zaciągnęła się do letniej szkoły Einsteina na Politechnice Gdańskiej. Tego lata, w ramach projektu „Za rękę z Einsteinem – Edycja II”, w laboratoriach i salach wykładowych naszej uczelni uczyć się będzie 3600 gimnazjalistów ze szkół wiejskich. We wtorek, 23 czerwca, o godz. 12.00 uczniów oficjalnie powita prof. Henryk Krawczyk, rektor PG.

Einstein nie jedzie na wakacje Einstein nie jedzie na wakacje

Gimnazjaliści, jak studenci, przez cały lipiec okupować będą laboratoria i sale wykładowe. Zamieszkają nawet w akademikach. Na Politechnice Gdańskiej uczyć się będzie w sumie 3600 uczniów z wiejskich szkół trzech okolicznych województw. Pierwsza grupa przyjedzie już w poniedziałek, 22 czerwca. A to wszystko za sprawą akcji „Za rękę z Einsteinem – Edycja II”.

Nowe studia z zakresu bezpieczeństwa Nowe studia z zakresu bezpieczeństwa

Nowe studia międzykierunkowe II stopnia z zakresu Technologii i Systemów Bezpieczeństwa ruszają w tym roku akademickim na Politechnice Gdańskiej. Propozycja obejmuje cztery specjalizacje. Studia trwają trzy semestry. Na pierwszym semestrze, oprócz zajęć na poszczególnych wydziałach, odbywać się będą także zajęcia wspólne.

Wdrożenie na miarę złota Wdrożenie na miarę złota

USTO-MYSZ – interfejs komputerowy pozwalający za pomocą ruchów ust i języka obsługiwać komputer – znów uhonorowany złotem! Tym razem medal przyznały Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przypomnijmy, że na początku maja naukowcy z Politechniki Gdańskiej wrócili ze złotym medalem z paryskich targów wynalazczości Concurse Lepine. Już wkrótce USTO-MYSZ trafi na rynek.

ZEUS zintegruje systemy bezpieczeństwa transportu ZEUS zintegruje systemy bezpieczeństwa transportu

Przedstawiciele trzech ośrodków naukowych, z czterech będących w konsorcjum, spotkali się w środę, 17 czerwca w politechnicznej Sali Senatu z przedstawicielami mediów. Celem śniadania prasowego było przybliżenie założeń pierwszej i nowatorskiej w tej części Europy koncepcji integracji systemów bezpieczeństwa głównych gałęzi transportu, tj. drogowego, kolejowego, lotniczego i wodnego. Rolę gospodarza spotkania pełnił prof. Jan Godlewski, prorektor ds. infrastruktury i organizacji Politechniki Gdańskiej.

WiMAX – pierwsza w Polsce taka sieć WiMAX – pierwsza w Polsce taka sieć

Pierwsza w Polsce pilotażowa radiowa sieć dostępu szerokopasmowego Mobile WiMAX, uruchomiona została w Gdańsku dzięki współpracy firm Alcatel-Lucent i Intel oraz Urzędu Miejskiego i Politechniki Gdańskiej. Najnowszej generacji sieć bezprzewodowa stwarza nowe możliwości gdańskim przedsiębiorcom, służbom miejskim i instytucjom zajmującym się obsługą mistrzostw EURO 2012. Wzrasta atrakcyjność inwestycyjna miasta.

Ex libris dla Biblioteki Głównej PG Ex libris dla Biblioteki Głównej PG

Ex libris to znak własnościowy, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, opatrzony na przykład nazwą instytucji lub sentencją. Zaprojektowanie ex librisu dla politechnicznej Biblioteki Głównej było zadaniem konkursowym studentów Wydziału Architektury. Ogłoszenie wyników konkursu, połączone z wystawą powstałych projektów, odbędzie się 18 czerwca o godz. 11.00 w holu przed biblioteką w Gmachu Głównym PG.

Politechnika Gdańska integruje systemy bezpieczeństwa transportu Politechnika Gdańska integruje systemy bezpieczeństwa transportu

ZEUS jest nowatorską, pierwszą w tej części Europy koncepcją integracji systemów bezpieczeństwa głównych gałęzi transportu: drogowego, kolejowego, lotniczego i wodnego. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia jest Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Prezentacja projektu odbędzie się podczas śniadania prasowego, 17 czerwca w godz. 10–12.00 w politechnicznej Sali Senatu.

Założenia do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym Założenia do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowało do konsultacji społecznych Założenia do nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Prof. Wacław Zalewski i kształtowanie konstrukcji Prof. Wacław Zalewski i kształtowanie konstrukcji

Projektowanie zbyt logiczne staje się mało elastyczne, twierdzi wybitny architekt, jeden z najwybitniejszych konstruktorów na świecie, twórca tzw. szkoły Zalewskiego i nauczyciel akademicki – prof. Wacław Zalewski, absolwent Politechniki Gdańskiej i doctor honoris causa Politechniki Warszawskiej. Wystawę jego projektów zatytułowaną „Kształtowanie konstrukcji” oglądać będzie można na politechnicznym Dziedzińcu Północnym. Uroczysty wernisaż zaplanowano na wtorek, 16 czerwca 2009, godz. 12.00.

Wielki Zderzacz Hadronów Wielki Zderzacz Hadronów

Możesz zobacz, jak jest zbudowany i jak działa Wielki Zderzacz Hadronów, czyli największe na świecie urządzenie badawcze. Wystawa czynna będzie w dniach 15–21 czerwca w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Już w poniedziałek, 15 czerwca, wykład inauguracyjny o godz. 10.30. Tego dnia będzie okazja spotkania z naukowcami, pracującymi nad tym projektem w Genewie. Wstęp wolny.

Nasze solary walczą w Holandii Nasze solary walczą w Holandii

Jedynka i dwójka – dwie łodzie solarne z Politechniki Gdańskiej ruszają na Dutch Open Solar Boat Challenge 2009. Zawody odbędą się między 15 a 20 czerwca w Holandii. Studenci zrzeszeni w kole techniki okrętowej KORAB traktują wyprawę jako trening przed regatami łodzi solarnych, które planują zorganizować w roku 2011 na trasie Iława – Gdańsk.

Odzyskamy puchar w Szczecinie Odzyskamy puchar w Szczecinie

Byli o włos od zwycięstwa, bo od obrony pucharu międzynarodowych regat łodzi napędzanych siłą mięśni dzielił ich zaledwie jeden punkt... Załoga łodzi zwanej REKTOREM uplasowała się na drugiej pozycji na International Waterbike Regatta. DŻORDŻ był szósty. Finały rozegrano w sobotę, 6 czerwca, w Rostoku. W niedzielny wieczór ekipa wróciła do Gdańska. Gratulujemy sukcesu!

Drugie miejsce na International Waterbike Regatta Drugie miejsce na International Waterbike Regatta

Byli o włos od zwycięstwa, bo od obrony pucharu międzynarodowych regat łodzi napędzanych siłą mięśni dzielił ich tylko jeden punkt... Załoga łodzi zwanej REKTOREM uplasowała się na drugiej pozycji na International Waterbike Regatta. Finały rozegrano w sobotę, 6 czerwca w Rostoku. Wczoraj załoga wróciła do Gdańska. Gratulujemy sukcesu!

Sukces naszych piłkarek ręcznych Sukces naszych piłkarek ręcznych

Pierwsze miejscu wśród politechnik wywalczyły podczas Akademickich Mistrzostw Polski kobiet w piłce ręcznej – zawodniczki AZS Politechniki Gdańskiej. Turniej rozegrano w ostatnim tygodniu maja w Cieszynie.

Międzynarodowy sukces ekipy z Wydziału Architektury Międzynarodowy sukces ekipy z Wydziału Architektury

Do dyspozycji mieli format A1, czyli 594×841 mm papieru. Na takiej powierzchni mogli wykazać się fantazją i profesjonalizmem. Stworzyli nietypowy team roboczy – dwóch studentów plus doktorantka prowadząca zajęcia z projektowania urbanistycznego. Młody architekt z Politechniki Gdańskiej – Izabela Burda oraz studenci Leszek Lieder i Eryk Novokunskij – zajęli II miejsce w międzynarodowym konkursie Arturbain.Fr, w którym udział wzięło 149 zespołów z całego świata. Z naszej uczelni wysłano 22 prace.

Nasi waterbikowcy mają szansę na puchar! Nasi waterbikowcy mają szansę na puchar!

Trwają międzynarodowe regaty łodzi napędzanych siłą mięśni w Rostocku – International Waterbike Regatta. Obie politechniczne drużyny, startujące na łodziach REKTOR i DŻORDŻ, szczęśliwie przeszły eliminacje. W czołówce utrzymuje się załoga REKTORA. Mamy więc szanse na zwycięstwo. Finały już w sobotę, 6 czerwca. Trzymajmy kciuki!

Prof. Czesław Partacz i Kresy Wschodnie Prof. Czesław Partacz i Kresy Wschodnie

Wybitny polski historyk, badacz losów Polski i Ukrainy oraz stosunków polsko-ukraińskich – prof. dr hab. Czesław Partacz, gościć będzie na Politechnice Gdańskiej. Wygłosi wykład pt. „Losy Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej Polskiej”. Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu Politechnika Otwarta we wtorek, 9 czerwca o godz. 18.00.

Karole, czyli zabawa na poważnie Karole, czyli zabawa na poważnie

Nagród głównych było pięć, tyle ile kategorii w konkursie. Każda równie ważna. W środowy wieczór, 3 czerwca, w auli Politechniki Gdańskiej rozdano statuetki Karole 2009 za udane biznesplany dla najzdolniejszych studentów Wydziału Zarządzania i Ekonomii. Konkurs uważany za pierwszy krok do kariery, odbył się po raz 16.