90. urodziny doc. dr. inż. Andrzeja Januszajtisa

Postać niezwykle zasłużona dla Gdańska, jeden z założycieli Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej oraz jego pierwszy dziekan, doc. dr inż. Andrzej Januszajtis, 18 sierpnia świętował swoje dziewięćdziesiąte urodziny w Dworze Artusa. W imieniu całej społeczności akademickiej naszej uczelni najlepsze życzenia złożył jubilatowi prof. Jacek Namieśnik, rektor PG.

– Andrzej Januszajtis, znakomity fizyk i muzyk, znany jest gdańszczanom przede wszystkim jako wybitny znawca naszego miasta i jego dziejów, chodząca encyklopedia, człowiek, który swoją miłość do Gdańska głosi na wszystkie strony świata – podkreślał Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, przemawiając do gości, którzy wypełnili Wielką Salę Dworu Artusa, świętując urodziny docenta, który ze względu na swoje zasługi dla Gdańska tytułowany jest profesorem.

Wśród zebranych znaleźli się między innymi przedstawiciele władz miasta, naukowcy, duchowni i liczni przyjaciele jubilata, w tym członkowie stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”, któremu on przewodniczy. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Cappella Gedanensis.

– Gdańsk ma wiele wielkich, wspaniałych symboli. Są wśród nich Żuraw, fontanna Neptuna i oczywiście Andrzej Januszajtis. Mam nadzieję, że pan profesor zawsze będzie chodził z uśmiechem przez nasze miasto – mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, przypomniał, że to doc. dr. inż. Andrzejowi Januszajtisowi kościół zawdzięcza odbudowę swojego zegara astronomicznego.

– Często pytają mnie państwo, skąd moja miłość do Gdańska. Rozejrzyjcie się proszę po sali, w której przebywamy. Jest po prostu piękna, a każdy jej szczegół przypomina o historii tego niezwykłego miasta. Gdańsk swoim pięknem budzi miłość – tłumaczył doc. dr inż. Andrzej Januszajtis.

Zebrani mieli okazję wysłuchać, jak jubilat z pasją opowiada o dziejach Gdańska i jego symbolach, swoich marzeniach i planach, które udało mu się zrealizować. W swojej przemowie naukowiec wyraził wdzięczność dla uczelni, z którą związał trzydzieści dziewięć lat swojego życia.

– Politechnika Gdańska jest i zawsze pozostanie moją Alma Mater – powiedział doc. dr inż. Andrzej Januszajtis.

Naszą uczelnię podczas uroczystości reprezentował jej rektor, prof. Jacek Namieśnik.

– Doc. dr inż. Andrzej Januszajtis jest niezwykłą postacią o wielkich zasługach dla naszego miasta, jak również dla Politechniki Gdańskiej. To właśnie jemu uczelnia zawdzięcza powrót bezcennych dzieł ze zbiorów Towarzystwa Przyrodniczego do Biblioteki PG. Ciepło wspominam go również jako nauczyciela akademickiego, który uczył mnie fizyki, kiedy sam byłem studentem pierwszego roku – zaznacza prof. Jacek Namieśnik.

Księgozbiór biblioteki Towarzystwa Przyrodniczego, działającego w Gdańsku od 1743 roku jako Societas physicae experimentalis, stanowił najcenniejszą część przedwojennej biblioteki Politechniki Gdańskiej. Liczący około 30 tysięcy woluminów zbiór został powierzony jako depozyt bibliotece politechniki w 1923 roku. Zawierał on dzieła z zakresu filozofii, historii naturalnej, matematyki, fizyki i astronomii. Pod koniec drugiej wojny światowej część kolekcji wywieziono do Niemiec, gdzie trafiła do Biblioteki Uniwersyteckiej w Bremie. W czerwcu 1993 roku dwie księgi ze zbioru zostały przekazane na ręce ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Gdańska – doc. dr. inż. Andrzeja Januszajtisa, który od początku lat 90. XX wieku zabiegał o powrót kolekcji do Polski. Oficjalne przekazanie pozostałych książek odbyło się w czerwcu 2000 roku w Dworze Artusa.

Doc. dr inż. Andrzej Januszajtis jest fizykiem, muzykiem i nauczycielem akademickim, ale przede wszystkimmiłośnikiem i znawcą Gdańska. Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, gdzie uzyskał stopień doktora nauk fizycznych, specjalizując się w fizyce ciała stałego. Kształcił się także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Pracę na naszej uczelni zaczynał w Katedrze Fizyki.Był dyrektorem Instytutu Fizyki, a także dziekanem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, którego był jednym z założycieli. Sprawował funkcjeradnego i przewodniczącegoRady Miasta Gdańska. Jest prezesem stowarzyszenia „Nasz Gdańsk” i redaktorem naczelnym wydawnictwa „Miesięcznik Nasz Gdańsk”.Został wyróżniony został tytułem honorowego obywatela Gdańska, a także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.