Open Access Week – Święto Otwartej Nauki

Open Access Week, w Polsce znany jako Tydzień Otwartej Nauki, to międzynarodowe wydarzenie, którego inicjatorem jest organizacja SPARC (The Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition). Celem wydarzenia jest budowanie otwartej nauki, pozyskanie nowych zwolenników otwartości w nauce oraz edukowanie na temat otwartego dostępu. Koordynatorem Tygodnia Otwartej Nauki w Polsce jest Koalicja Otwartej Edukacji.

Tematem tegorocznej edycji wydarzenia jest hasło „It Matters How We Open Knowledge: Building Structural Equity”. Temat wpisuje się w niedawno wydaną Rekomendację UNESCO w sprawie otwartej nauki, która podkreśla znaczenie równości w dążeniu do przyszłości dla nauki domyślnie otwartej.

Z okazji zbliżającego się Tygodnia Otwartej Nauki przygotowaliśmy dla Was:

Wydarzenia:
1. Open Access w mediach społecznościowych
| seria postów promujących Open Access oraz prezentujących publikacje naukowe i edukacyjne w otwartym dostępie – wartościowe zarówno dla studentów, jak i naukowców prowadzących badania na PG.

GDZIE | Facebook, Twitter
KIEDY | 25-31 października

2. Nauka? Jesteśmy otwarci
| w Filiach Biblioteki PG będą czekać specjalne stanowiska komputerowe, dedykowane promowaniu Otwartej Nauki, na których będziemy prezentować bazy i serwisy naukowe z zakresu dyscyplin reprezentowanych przez wszystkie wydziały PG.

GDZIE | Filie Biblioteki PG na wydziałach
KIEDY | 25-29 października

3. Open Access dla absolutnie zielonych
| prezentacja „ABC Open Access” - punkt informacyjny poświęcony idei Open Access oraz bazie otwartych doktoratów.

GDZIE | Hol Biblioteki PG w Gmachu Głównym
KIEDY | 25 października, godz. 900-1000
             27 października, godz. 900-1000
             29 października, godz. 1100-1200

4. Webinarium dla pracowników PG „Publikowanie wyników badań. Jak Biblioteka PG wspiera naukowców?”
| podczas spotkania prowadzonego przez Natalię Wysmyk i Piotra Krajewskiego (Biblioteka PG) zostaną poruszone następujące zagadnienia:
  • Plan S - główne założenia, etapy; polityka instytucji finansujących badania naukowe (NCN, Komisja Europejska), wybór czasopism spełniających wymagania planu
  • programy publikowania otwartego oferowane autorom korespondencyjnym afiliowanym w PG

GDZIE | Platforma Microsoft Teams (rejestracja i zapisy nie są wymagane)
KIEDY | 26 października, godz. 1000-1100
Link do spotkania

5. Webinarium poświęcone Planom Zarządzania Danymi w konkursach NCN
| szkolenie online poświęcone Planom Zarządzania Danymi w konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Szkolenie przeprowadzi mgr Aleksander Mroziński z Centrum Kompetencji Otwartej Nauki Biblioteki PG. Szczegółowy plan szkolenia.

GDZIE | Platforma Microsoft Teams (rejestracja i zapisy nie są wymagane)
KIEDY | 27 października, godz. 1000-1130
Link do spotkania

6. Webinarium Plan S dla bibliotekarzy
| prezentacja dla bibliotekarzy z Politechniki Gdańskiej dotycząca Planu S. Prowadzące: Joanna Błasiok, Katarzyna Dudek.

GDZIE | Platforma Microsoft Teams (szkolenie zamknięte)
KIEDY | 28 października, godz. 830-930