Spotkanie „OPERAS-PL – komunikacja w humanistyce i naukach społecznych”

Wsparcie rozwoju infrastruktury badawczej i narzędzi cyfrowych w naukach humanistycznych i społecznych to temat spotkania online organizowanego przez Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN 17 czerwca br.

Otworzą je dr Anna Wałek (dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej, pełnomocniczka rektora PG ds. otwartej nauki) i prof. Stanisław Filipowicz (wiceprezes Polskiej Akademii Nauk i prof. na Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego) omawiając potrzeby polskiej humanistyki i nauk społecznych w zakresie mandatów i polityk otwartego dostępu, publikowania w otwartym dostępie oraz innych aspektów komunikacji cyfrowej. Następnie przedstawiciel OPERAS zaprezentuje cele i działania sieci. Dr Magdalena Wnuk z Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN podsumuje wyniki ostatniego badania OPERAS Landscape Study na temat stosunku europejskich naukowców do publikowania w wolnym dostępie. Dr Maciej Maryl, Marta Błaszczyńska i Mateusz Franczak przedstawią cele OPERAS-PL na najbliższe trzy lata.

Druga część spotkania przeznaczona zostanie na dyskusję o potrzebach środowiska nauk humanistycznych i społecznych w Polsce, podczas której poruszone zostaną m.in. tematy takie jak: publikowanie monografii w otwartym dostępie, udostępnianie danych badawczych oraz bibliometria i ewaluacja.

Konsorcjum OPERAS zrzesza 58 instytucji z 17 krajów. Jego celem jest rozwój e-infrastruktury i wspieranie transformacji cyfrowej w naukach HS. Reagując m.in. na potrzeby badaczy, uczelni, bibliotek i wydawców OPERAS rozwija własne cyfrowe usługi i narzędzia, takie jak platformę GOTRIPLE, łączącą istniejące zasoby informacji naukowej z całej Europy, czy Certification, dbającą o jakość publikacji open access.

Szczegółowa agenda spotkania dostępna będzie niebawem na stronie wydarzenia. Odbędzie się ono w czwartek, 17 czerwca, w godzinach 10:00 – 13:00. Aby wziąć w nim udział, należy zarejestrować się przez formularz. Link do transmisji na platformie Zoom zostanie wysłany na adres mailowy podany w formularzu.